Maraş'ta sanatlar, sanal kapı ve deprem

MARAŞ’TA SANATLAR…

Maraş kahramanlığın simgesi…

Maraş denildiğinde ilk akla gelen…

Maraş daha neler neler…

Biberimiz, dondurmamız, ahşap işlerimiz, tüm deri işlerimiz, keçeciliğimiz…

Daha neler var…

idarecilerimizin, memleketimizin vekillerinin, makam sahiplerinin de bu konulara yoğunlaşacaklarına inanıyorum.

SANAL KAPILAR….

Gençlerin tamamı ile sanal aleme açılan kapısı telefonlar, diz üstü ve masa üstü bilgisayarlar, tabletler…

Bu kapılar kapanmadıkça ya da bu kapılar faydalı işlere açılmadıkça; her şeyimizi unutturacaklar bize…

Öte yandan bu cihazları kullanarak nice faydalı işler de yapılmakta…

Esas problem dinamiti bulan aklın; onu faydalı işler için bulmuş olması değil miydi?

Akıl onu savaşlar da kullanmayı düşünmedi mi?

Akıl güzel şeyleri de üretir, kötüyü de…

Televizyon hayatımıza girdiğinde çok faydalı olup; eğitim konularını da hızlandırdı, toplumdaki ahlaki çöküşü de. Biz seçtik doğru uygulama ile yanlışı…

Teknolojiyi kullanırken de; aklımızın iyiye ve güzele yoğunlaşmasına ihtiyaç var ki; yeni nesil memleket meselelerini sahiplenebilsin…

… VE DEPREM

Elazığ depremi sonrası, şehrimizin de dahil olduğu bazı illerde; deprem beklentisinin arttığı, pek çok ünlü uzman tarafından ifade edildi. Ben, ifade edenlerin halkı galeyana, korkuya sevk etmeye çalıştığını değil; tedbir alınması için uyarıda bulunduklarını düşünüyorum.

Ben de mesleğim gereği gördüklerimi, eğitimim ve mesleğim gereği bu memleketin bir çocuğu olarak; dile getirmeye, dikkatleri böyle önemli bir konu üzerine çekmeye yıllardır çalıştım, halen de çalışıyorum.

Mülki idari amirlerimizin emirlerindeki uzman kadroları eminim ki; her zaman olduğu gibi koordinasyon toplantılarında, hatta sadece deprem (afet) koordinasyon toplantılarında en hassas biçimde uyararak; tedbir alıyorlardır.

Bu şehir deprem geçmişi ile Türkiye’nin en sabıkalı şehirlerindendir.

Ayrıca şehrimizin çok uzun olmayan sürede çok güzel mesafeler kat etmiş güzide üniversitesi de; bu konuda büyük bir şans ve destektir.

Sayın vekillerimiz şehrimizde, tüm Türkiye de pek çok ile nasip olmayan oy oranı ile iktidar vekilleridir. Hatta biliyoruz ki; sayın Cumhurbaşkanımızın çok yakını olan eski bakanlarımız da vardır. Dolayısı ile bu konuda en üst düzey desteğe çabuk ulaşılması kolaydır.

Abdal Halil’in “bu mevzu din bahsidir” dediği gibi; bu mevzu “MEMLEKET BAHSİ”, bu mevzu “CAN BAHSİ” dir.

Eminim ki; saydığım ve saymadığım herkes, her makam sahibi, bu konuyu artık diğer illerde olmadığı kadar, ayrıca bugüne kadar dikkate almadıkları kadar yoğun biçimde ele alacaklardır.

Hatta bu olaya; bu kadar hassas davranan her sivili de bu koordinasyon toplantılarına dahil ederek adeta seferberlik ilan edip, deneyimlerinden istifade edeceklerdir. Başka illerde depremi yaşayan herkes bu satırları dikkatle okuyor eminim. Hatta o gruptan teknik elemanlar ilimize davet edilerek gönüllü destekleri alınmalıdır. Bu profesyonel ya da amatör görevlendirme ile de olabilir.

Ben memleketimi seviyorum ve her Maraşlının da benim gibi düşündüğüne eminim.

Okullarda ve sanayi sektöründe (fabrikalar) Afad profesyonelleri deprem/yangın kaçış tatbikatları yaptırmalı.

Resmî kurumların mutlaka bir acil eylem planı vardır.

Mutlaka afet koordinasyon merkezi ve her türlü plan vardır.

Bunların Maraşlıya hızlı bir biçimde ev/iş yeri acil durum planlaması olarak; eğitimi verilmeli.

Şehrimizin toplanma yerleri anlatılmalı.

Bir sürü merkezi yeşil alanlar var. Buralara konteynerler yerleştirilmeli ve sivillere eğitim verilmeli.

“KEŞKE” demeyecek kadar akıllı yöneticilere, profesyonel yöneticilere sahibiz; herkesin uzmanlığını, profesyonelliğini, amatör ruhunu, gücünü, kabiliyetlerini gösterme zamanıdır.

Eminim ki;

Siz değerli insanlar/yöneticiler/amirler; bunları; evlatlarınızdan, kardeşlerinizden, anne babalarınızdan, eşlerinizden, esirgemezsiniz.

Huzur evinde veya sokakta yaşayan yaşlılarınızdan ve hemşehrilerinizden esirgemezsiniz…

Bu şehirde çalışan yabancı ve yerliden esirgemezsiniz.

Bizim değerli seçilmiş ve atanmış yetkililerimiz “SESİMİ DUYAN VAR MI?” demiyorum…

Bu sizlere ilk seslenişim değil…

SESİMİ DUYDUNUZ…

En güzel biçimde ve hatta sizden öncekilerin yapmadığı derece de; mükemmel biçimde yapacağınıza inanıyorum.

Çünkü artık DEPREM bizim için masal değil, gerçekler hiç olmadığı kadar karşımızda. Çünkü uyaranlar bu konunun Türkiye de ki en iyi uzmanları, hocaları…

Biz Maraşlılar, siz yöneticilerimize güvenerek ve sizden gerekli desteği, eğitimi, tedbirleri almış bir kadronun himayesinde; BU DEPREMİ ATLATACAĞIZ inşallah.

Bu ay da olsa, beş yıl sonra da olsa; artık inanıyorum ki; Maraş’ımızın seçilmiş ve atanmış bizim/bizden yetkililerimiz olan; sizler ile; el ele, bu depremi inşallah; can zaiyatı olmadan savıp göndereceğiz…

Maraş olarak yanınızdayız. Çünkü sizin MARAŞ’ın emrinde ve Maraşlının yanında olduğunuzu biliyoruz.

Sizler vicdanları ışığında, yöneticiliğin en ağır sorumluluğu ile Maraş için varsınız.

Ve şehrimizin kahramanlık destanının beratı olan “ÇETE BAYRAMI” hepimize kutlu olsun…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof.Dr. M.Mustafa Yıldırım
Prof.Dr. M.Mustafa Yıldırım - 2 hafta Önce

Yıldırım Bey, depremle ilgili yukarıdaki yazınızı okudum. Kahramanmaraşlı olup da deprem konusuna ilk kez ciddi parmak basan biri olmanız nedeniyle sizi tebrik etmek istedim. Facebook'tan arkadaşım olduğunuzu ve deprem sayfamı takip ettiğinizi de biliyorum. Benimle özelden temas kurarsanız, deprem açısından kritik sayılacak gün ve saatler hakkında sizi bilgilendirmek isterim. Sayfamda, "halkı galeyana getirmek ve korkutmak" tan dolayı aleyhime,daha önce birkaç kez olduğu gibi, suç duyurusunda bulunurlar diye gün ve tarih vermemeye özen gösteriyorum. Bir de deprem illa ki, o gün ve saatlerde olacak diye de bir iddiam yok. Çünkü depremlerin olmama ihtimali olma ihtimalinden her zaman daha fazladır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Selam ve sevgilerimle.

YILDIRIM ÜZÜMCÜOĞLU
YILDIRIM ÜZÜMCÜOĞLU - 2 hafta Önce

Saygıdeğer hocam; yazımda bahsi geçen hocalar bu konunun uzmanı olarak ulusal TV kanallarında sıranın Malatya, Adıyaman, K. Maraş, Osmaniye ve Hatay da olduğunu tektonik olayların olması gereken hareket yönüne göre ifade ettiler. Kimse kahin değil. Yaşanmış depremler esas alınarak ortaya konulan istatistiklere göre, bizleri uyarıyorlar. Bunun farkındayız. Sayılan illerle sınırlı değil tabii ki. Ege ve Marmara da zikredildi o konuşmalar da. Fakat bizi bölgemiz ve ilimiz ilgilendiriyor. Sadece hazırlıklı olmalıyız ve tedbir almalıyız. Ayrıca konutların son teknik şartnamelere uygun olmayanlarını tespit etmek, derhal önlem almak gerek. Sizi de takip ediyorum. Ayrıca baba tarafından bir Maraşlı oluşunuz da sizin de bu memleketle bağınızı sağlam kılıyor. Kıymetli bilgilerinizi/uyarılarınızı okuyorum. Sizin de yazıma gösterdiğiniz samimi ilgiye teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.