Kilo vermeye çalışırken yapabileceğiniz en büyük hata, sağlıklı karbonhidratları kesmektir. Kilo alma endişesi nedeniyle diyetten tamamen dışlanan makarna aynı zamanda bir karbonhidrat kaynağıdır. Ancak makarna kilo verme sürecini gerçekten mahvediyor mu?

Kendine kilo verme hedefi koyan herkes, oruç tutan yiyeceklerin bir listesini yapacak ve belirli besin gruplarını hayatından tamamen çıkaracaktır. Karbonhidratlar çoğu insanın yemeyi bıraktığı ilk şeydir.

MAKARNA SADECE KARBONHİDRAT İÇERMİYOR

Sağlıklı bir protein ve yağ oranına sahip makarna aynı zamanda karbonhidrat içerir, ancak sadece ana maddesine göre yargılamak yanlış olur. Çünkü makarna sadece karbonhidrattan ibaret değildir.
Örneğin, yaklaşık 145 gram pişmiş makarna, yaklaşık 38 gram karbonhidrat, 7.7 gram protein ve 0.6 gram yağ içerir.

Ayrıca pişirme sırasında suyun tamamını emdiği için birçok vitamin ve mineral içerir.

Yağlar, karbonhidratlar ve proteinler gibi makrobesinler, ihtiyacımız olan enerjiyi üretmek için vücutta parçalanır. Enerjimizin %45-65'ini karbonhidratlardan, %10-30'unu proteinlerden ve %20-35'ini yağlardan almamız gerekir.

Makrobesin oranı, proteinin gram başına karbonhidratlarla aynı miktarda enerji içerdiğinden, proteinden 1,2 ila 6,5 ​​kat daha fazla karbonhidrat yemenin sağlıklı olduğu anlamına gelir.

YUMURTA VE BUĞDAY PROTEİN KAYNAĞI

Makarnadaki karbonhidratın proteine ​​oranı kabaca 5/1'dir, bu da aslında karbonhidratı dengelemek için yeterli proteine ​​sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca sadece yumurta değil makarnanın içindeki buğday da güçlü bir protein kaynağıdır.

İlginç bir şekilde araştırmalar, insanların düzenli olarak makarna yediklerinde daha fazla kilo verdiklerini gösteriyor. On farklı çalışmanın sistematik bir incelemesi, makarnanın yemek sonrası kan şekeri seviyeleri üzerinde ekmek veya patatesten daha iyi bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.

VAZGEÇMEK YERİNE PORSİYONU KÜÇÜLTÜN

Bu nedenle, makarnadan vazgeçmek yerine, porsiyon boyutlarını azaltın veya lif oranı daha yüksek, bağırsak sağlığına iyi gelen ve sizi daha uzun süre tok tutan tam tahıllı makarnayı seçin.

Ancak makarnanın tek başına yenemeyeceği bir durum vardır. Pek çok kişi temiz karbonhidrat yemenin tehlikelerine kan şekeri artışı olarak işaret etse de, makarnada durum genellikle böyle değildir. Makarna ana yemeğinizse sebzeleri çeşitli soslarla hazırlayabilirsiniz.

Tıp fakültesi öğrencisi birçok hastalığa deva fındık yağından sabun üretti Tıp fakültesi öğrencisi birçok hastalığa deva fındık yağından sabun üretti

Bu arada, tekrar ısıtıldığında bile artık makarna, taze pişmiş makarnadan daha az kalori içerir.