RTÜK acımadı! En ağır ceza geldi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçen hafta Sony Channel'da yayınlanmaya başlanan ''Hande Ataizi ile'' isimli evlilik programına 5 kez yayın durdurma ve en üst sınır olan yüzde 5 oranında para cezası verdi.

RTÜK acımadı! En ağır ceza geldi
banner150

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, RTÜK'ün bugün gerçekleştirilen  Üst Kurul toplantısında pazartesi günü itibarıyla yayınlanmaya başlanan evlilik  programı ele alınarak en ağır yaptırım uygulandı.

Uydudan yayın yapan Planet Pembe (Sony Channel) isimli kanalda "Hande  Ataizi ile" adıyla yayımlanan programı inceleyen Üst Kurul, bu programda stüdyoda  bulunan damat ve gelin adaylarının birbirleriyle stüdyo içi ve dışında  yakınlaştıklarını, programda katılımcıların beğendikleri adaylarla birbirini  tanımasına imkan tanındığını ve bu süreçlerde yaşanan tartışmalar ile  katılımcıların birbirlerini yalancılıkla suçladığı diyalogların da ekrana  yansıtıldığını tespit etti.

Programda aynı ortamdaki birden çok damat adayının aynı kadınla  ilgilenmeleri veya bir kadının aynı anda birden çok erkeğe ilgi göstermesi ve  aralarındaki kavgaların da ekrana taşınmasının özellikle gençler üzerinde olumsuz  rol model oluşturduğu kanaatine varan Üst Kurul, yapılan yayınların aile kurumunu  zedelediği görüşünde birleşti.

Aile birliğini sarsan, gençleri olumsuz yönde etkilediği düşünülen bu  tarz programlara bir süredir izin vermeyen RTÜK, söz konusu programın da 6112  sayılı Kanun'un 8. maddesinde yer alan "Toplumun milli ve manevi değerlerine,  genel ahlaka aykırı olamaz." hükmünü ihlal ettiğini saptadı.

EN AĞIR CEZA VERİLDİ

Üst Kurul kararında, aynı kanunun 32. maddesinde geçen "Bu Kanunun  8'inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (d), (f), (g), (ğ), (h), (n), (ö),  (s), (ş) ve (t) bentlerindeki yayın hizmeti ilkelerine ve aynı maddenin dördüncü  fıkrasına aykırı yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara, ihlalin ağırlığı  ve yayının ortamı ve alanı göz önünde bulundurularak, ihlalin tespit edildiği  aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde ikisinden beşine  kadar idari para cezası verilir. İdari para cezası miktarı televizyon kuruluşları  ve isteğe bağlı medya hizmet sağlayıcıları için on bin Türk lirasından az olamaz.  Ayrıca, idari tedbir olarak, ihlale konu programın yayınının beş keze kadar  durdurulmasına..." karar verilebilir hükmünü de dikkate aldı.
 
Bu kapsamda  Sony Channel'da 23 Ekim Pazartesi günü yayına başlayan  "Hande Ataizi ile" isimli evlilik programına en üst sınır olan yüzde 5 oranında  para cezası uygulanması kararlaştırdı.
 
Programa ayrıca 5 kez yayın durdurma cezası verildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.