Yıl sonu yaklaşırken altın fiyatları yeniden yükselişe geçince yatırımcı da gözünü altına çevirdi. Altın ve para piyasaları uzmanlarının yanı sıra piyasanın gerçek "bir bileni" olan kuyumcular da altın fiyatları için vatandaşları uyardı ve tahminlerini açıkladı.

Altın fiyatlarındaki hareketlilik gündemde kalmaya devam ediyor. ABD'de açıklanan enflasyon rakamları sonrası gram altın 1056 liraya kadar çıktı. Ons altın 1770 doları aşarak 3 ayın zirvesini gördü. Kuyumculardan altın fiyatlarıyla ilgili tahmin geldi.

Kırşehirli kuyumcu Ahmet Durukan, altına yatırım yapanların uzun vadede daima kazanacaklarını söyledi.

F1
ABD’de enflasyon oranının yüksek çıkmasının altını yine dünya gündemine aldığını aktaran Durukan, "ABD ’enflasyon rakamlarının yüksek çıkması altın fiyatlarını ve altını yeniden dünya gündemine aldı. Altın dünyada emtia olarak en ucuz madde." dedi.

F2


"Elinizde bulunan altınlara çok sıkı sarılın" diyerek altın yatırımcılarını uyaran kuyumcu "altın ilerleyen günlerde daha çok para edecek" tahmininde bulundu.

F3

"Elinizde bulunan altınları bozdurmayın"

İlerleyen günlerde altının daha çok kazandıracağını belirten Durukan "Elinizde bulunan altınları bozdurmayın. İlerleyen günlerde daha fazla para kazanacaksınız." dedi ve sözlerini "Ekim ayında ’998 liraydı. Altın alanların kazanacağını söylemiştik.’ Kasım ayında da altın ve altına yatırım yapanlar kazanacaklar" diyerek sürdürdü.

F4

Türkiye’de yaşayan insanların yatırım aracı olarak toprak ve altın alımlarını tavsiye eden Ahmet Durukan, "Doları olanların da altına yatırım yaptığında daha iyi para kazanacağını öngörüyoruz. 18,14, 22 ayar hiç fark etmiyor. Altın alanların kazanacaklarını öngörüyoruz. Zor günlerinizin en iyi arkadaşı altındır" dedi.


Öte yandan 2021 yılının son çeyreğinden bu yana yükselişini sürdürerek Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kıran dolar kuru için kritik bir "gece yarısı" uyarısı geşdi.

AK Parti iktidarının tartışmalı faiz kararları nedeniyle dolar / TL kurunda 18 lira seviyesi yeniden aşılırken özellikle gece saatlerinde yaşadığı keskin yükseliş soru işaretlerine neden oldu. 

Konya'daki skandal görüntüler sonrası harekete geçildi: Köpeklerin sağlık durumu belirlenecek Konya'daki skandal görüntüler sonrası harekete geçildi: Köpeklerin sağlık durumu belirlenecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı faiz kararı sonrası 18.50 seviyelerini de aşan dolar kuru, gündüz seansında bir süredir yatay seyir izlemeye devam ediyor. Ancak Doları olanların yakından takip ettiği kur için akşam saatlerinde yaşanan dalgalanmalar ise dikkat çekici bir hale geldi.

F5
Son günlerde gece saatlerinde yaşanan yükseliş hakkında bir yazı kaleme alan Deniz Engin, dolarda gece saatlerinde ciddi bir rekor gelebileceğini belirtti.,

F6
Investing'de yer alan habere göre, 

Bu hafta gün içi işlemlerde 18,58 yakınında yatay seyir izleyen kur, gece kapanış ve ertesi gün işlem açılış saatlerinde hızlı ataklar gösteriyor. Bu hafta içinde Asya seansında sırasıyla 18,65, 18,68, 18,73 denemeleri yapan kur, gün içinde 18,57 – 18,59 aralığında oldukça dar bantta fiyatlanıyor.

Dolar/TL bu yıl içinde dar bant hareketlerini Mart – Nisan döneminde 14,80 yakınında gösterdi. Ardından Mayıs’ta hem yurt içinde enflasyon hızının artması hem de FED etkisiyle 16,40’a çıktı.
Haziran ayında fiyat 17,20 yakınında yatay seyir izledi, ancak o dönemde de bugünlerde yaşandığı gibi 17,70’lere ani hareketler görüldü.
Son olarak Ağustos ayında Merkez Bankasının ara verdiği faiz indirimine devam etmesiyle 18 üzerine çıkan dolar kuru, Eylül toplantısına kadar 18,20’lerde yatay seyretti. Bu dönemde gün içi ani yükselişler yaşanmadı.
Eylül’de Merkez Bankasının faiz indirimini sürdürmesiyle 18,36 rekorunu aşan kurda ilk hızlı hareket, Türkiye’deki kamu bankalarının da Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldığı haberiyle geldi. Fiyat 18,76’ya çıktı.
Son iki haftalık dönemde işlemler yurt içi saatlerde 18,50’lerde yatay, fakat kapanış ve açılış saatlerinde oynak.
Daha önceki işlem hareketleri göz önüne alındığında ani tepkilerin alımları desteklediği görülüyor. Bu seviyelerden gelecek yeni bir yükseliş ise kurda rekor tazelenmesi riski yaratıyor.