banner232

Yarım asırlık nalbant, son çivileri çakıyor

Tarihe karışmaya yüz tutan nalbantlık mesleğini ayakta tutmaya çalışan 71 yaşındaki 3 çocuk babası Mustafa Çınar, hayvanlara nal takıyor.

Yarım asırlık nalbant, son çivileri çakıyor

Kahramanmaraş’ta babasından öğrendiği nalbantlık mesleğini 56 yıldır devam ettiren Mustafa Çınar, kaybolmaya yüz yutan mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Onikişubat ilçesine bağlı Süleymanlı Mahallesi'nde yük taşımacılığında kullanılan at, eşek ve katırları nallayan 71 yaşındaki 3 çocuk babası Mustafa Çınar 56 yıldır mesleğini sürdürüyor.

"MESLEĞİMİZ BİTME AŞAMASINA GELDİ"

Gelişen teknolojiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında ilk sırayı alan nalbantlık mesleğine 15 yaşında çırak olarak babasının yanında başladığını söyleyen Çınar, “Baba mesleğim olan nalbantlık mesleğini yaparak geçimimi sağlıyorum. Eskiden her şey atlarla yapılırdı. Rağbet azalınca unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yerini aldı. Süleymanlı’da bu mesleği şu an sadece ben yapıyorum. Benden başka bu mesleği icra eden yok. Ömrümün yettiği sürece bu mesleği sürdüreceğim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 16:00
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.