Marangoz ustası Yakup Karpuz dede mesleğini yıllardır sürdürüyor

Kahramanmaraş'ta çocukluk yaşlarda marangozluk mesleğini hiç ara vermeden yıllardır sürdüren 70 yaşındaki Yakup Karpuz, hala her gün iş yerine gelerek tezgah başında çalışmaya devam ediyor.

Marangoz ustası Yakup Karpuz dede mesleğini yıllardır sürdürüyor
banner150

Demirciler Çarşısı'nda marangozluk çalışma azmiyle gençlere taş çıkartan Yakup Amca, teknoloji ve fabrikasyon imalatlara inat mesleğini sürdürüyor.

EL EMEĞİ GÖZ NURU
Her geçen gün teknolojiye yenik düşen mesleğine ilerleyen yaşına rağmen devam eden Karpuz, dükkanında bulunan makinesi ile el emeğine göz nurunu da katarak ekmek tahtası, bazlama tahtası, soğan tahtası, tahta kaşıklar, tahta beşikler üretiyor.

''İŞİMİ SEVEREK YAPIYORUM''
Yarım asrı geçen süredir marangozluk yapan Yakup Karpuz, “İlkokula giderken dahi teneffüs saatlerinde dedemin, babamın ve amcalarımın yanına gelerek bu işi yapmaya çalışırdım. Her fırsatı değerlendirmeye çalışıyordum. Okul çıkışlarında kendimi hep dükkanda bulurdum. Çocukluktan bu yana yapmadığım ürün kalmadı. Elim şuan her şeye yatkın hale geldi ve verilen ekmek tahtası siparişlerini iki saatte bitirdiğim oluyor. Eğer tahtası biçilmiş ise 1 saatte bitirdiğim de oluyor. Marangozluk mesleğinde en önemli şey işini sevmek. Severek yaptığı zaman bir insan işinde huzur buluyor ve o iş bir anlam kazanıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.