Kahramanmaraş'ta yılların mesleği gelişen teknolojiye karşı direniyor

Kahramanmaraş’ta unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında bulunan akraç (elek) mesleği gelişen teknoloji karşısında direniyor.

Kahramanmaraş'ta yılların mesleği gelişen teknolojiye karşı direniyor

3 çocuk babası 57 yaşındaki Muharrem Bodur, Demirciler Çarşısı’nda el emeği göz nuru bakraç (elek) mesleğini 45 yıldır yaşatmaya çalışıyor.

Küçük yaşlardan itibaren babasının yanında çalıştığını söyleyen Bodur, “Bakraç mesleği el emeği göz nuru ürünler. Yapım aşaması kolay değil ve emek istiyor. Şu an yurt içi ve yurt dışından siparişler alıyoruz. Genelde ev hanımları evlerdeki ürünleri böceklenmesin diye bakraç alırlar. Bakraç, ürünlerin korunmasında ve saklanmasında çok sağlıklıdır. Özellikle dükkan ve şekerlemeciler çok rağbet gösteriyor. Görünümü güzel olduğu için dükkânlarda boy boy dizilir. İçerisine badem, fındık, ceviz ve unlu mamuller konulur. Bakraçların fiyatları ise 20-25 TL arasında değişiyor. Tabiki bizde müşteri memnuniyeti çok önemli. Yapılan ürünler el emeği göz nuru olunca yapım aşaması da biraz zaman alıyor. Belli aşamadan geçtikten sonra teslim ediyoruz. Siparişler aldıkça yeni ürünleri ekleyip gönderiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.