Kahramanmaraşlı usta dut ağacını sanata dönüştürüyor

Kahramanmaraş'ta yaşayan 55 yaşındaki Ragıp Gökdemir, atölyeye çevirdiği evinin bir köşesinde 40 yıldır dut ağacı kütüğünden saz yapıyor hemde sanatçı yetiştiriyor.

Dut ağacı onun elinde bağlamaya dönüşürken, duygular ise perdeye aktarılıyor. 1980 yılında 15 metre karelik dükkanda ilkel şartlarda saz yapımına başlayan 55 yaşındaki Afşinli Ragıp Gökdemir, dut ağacından bugüne kadar yüzlerce bağlama yaptı. 15 metrekarelik dükkan dev atölyeye dönüştü.

Bağlama yapımı ve müziğe olan merakı, hemşehrisi Mahsuni Şerif’in bir gün evlerinde misafir olmasıyla başlar. Daha sonra bunu ince ince araştırmalar ve sazın nasıl yapıldığının hikayesinin araştırılması başlar.

Saz yapmak ve çalıp öğrenci yetiştirmenin hayatının vaz geçilmezlerinden olduğunu söyleyen Ragıp Usta “İnsan severek yaptığı zaman da acaba nasıl yaparsam bunun daha güzelini elde ederim diye bunun çabasına, uğraşına giriyor. Böylelikle biz bu mesleğe atıldık, oyma işinden tut, yaprak saz, işte ne bileyim elektro sazdır, sedeflisidir, normalidir, polyesteridir, verniği nasıl yapılır, nasıl edilir diye ince ince araştırarak yapmaya uğraştık. Yaptığımızı da düşünüyoruz kendimizce; karınca, kararınca” dedi.

Müziğin vazgeçilmez enstrümanlarından saz yapımında usta olan Gökdemir, çalma teknikleri ve öğrenci yetiştirme de mahir. Birçok ünlü sanatçının arkasında saz çalan Ragıp usta, 40 yıldır binlerce saz yaptı, yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Bağlama yapmayı ve çalmayı kendi çabasıyla öğrenen ustanın tek hedefi bağlamanın gelecek nesiller tarafından da tanınması ve yaşatılması.

Sazın tını (ses)daha iyi olsun diye dut ağacından oyarak yaptığı tekneleri en az 2-3 yıl kurumaya alan usta, sazın tamamlanma evresini 3 yılda sonlandırıyor. Atölyesinde sürekli kurumaya bıraktığı teknelerin yanında yapıma hazır teknelere can katıyor. Saz yapımının bütün aşamaları onun elinde adeta sanata dönüşüyor. Kucağında çocuk gibi beleyerek dokuduğu, zımparasını ve verniğini sevgiyle yaptığı sazlar, alıcıları tarafından büyük beğeni alıyor. Yaprak sazdan elektro saza varıncaya kadar bağlama türünün hepsini yapmakta olan ustanın atölyesinde duygular perdelere dökülüyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.