Kahramanmaraşlı ünlü şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti

Kahramanmaraşlı ünlü şair-yazar Bahaettin Karakoç kalp rahatsızlığı sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

‘Beyaz Kartal’ ve Dede Korkut’ lakaplı şair ve yazar Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında hayatını kaybetti.

Merhum şair Abdurrahim Karakoç’un kardeşi de olan Bahaettin Karakoç, pazartesi günü sabah evinde rahatsızlanarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin Kardiyoloji bölümüne kaldırıldı. Damarlarında tıkanıklık tespit edilen ve anjiyo yapılan Karakoç, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

BAHAETTİN KARAKOÇ KİMDİR?
1930’da o dönem Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine bağlı olan ve Cela olarak anılan Ekinözü’nde dünyaya gelen Bahaettin Karakoç’un ilk şiiri 1942’de Yurt gazetesinde yayınlandı. 1983’te Kayseri Sanatçılar Derneği tarafından yılın şairi seçilen Karakoç, 1986’da ‘Bir çift beyaz kartal’ kitabıyla Türk Yazarlar Birliği’nden ödül aldı. 1993’te Kazakistan’ın Başkenti Almatı’da Türkçe’nin Uluslararası 2’nci Şiir Şöleni’nde Büyük Bay ödülüne layık görüldü. 2014’te Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilen Bahaettin Karakoç, en son Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 5’inci Uluslararası Kitap ve Kültür Festivali’ne katılarak kitaplarını imzalamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 09:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alaiddin KÖSE
Alaiddin KÖSE - 9 ay Önce

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Koray
Koray - 9 ay Önce

ALLAH CC RAHMET EYLESİN.ASİL İNSANDI.RAHMETLİ ABDÜRRAHİM KARAKOÇ ABİMİZDEDE AYNI ASALET VATAN SEVGİSİ MİLLİ MANEVİ RUH VARDI.MEKANLARI CENNET OLSUN.