İlk kez öğreneceğiniz Cüneyt Arkın gerçeği: Kahramanmaraş'ta çekilen filmle...

Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın'la ilgili bugüne kadar çok az kişinin bildiği bilgiyi sizinle paylaşıyoruz...

İlk kez öğreneceğiniz Cüneyt Arkın gerçeği: Kahramanmaraş'ta çekilen filmle...
banner150

Türk Sinemasının usta ismi Cüneyt Arkın hakkında bugüne kadar çok az kişinin bildiği bir bilgiyi sizinle paylaşıyoruz...

Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden Cüneyt Arkın'ın ilk filminin Kahramanmaraş'ta çekildiğini biliyor muydunuz? 

1. Altın Portakal Film Şenliği'nde En İyi Film seçilen, yönetmeni Halit Refiğ'e de En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandıran 'Gurbet Kuşları', Kahramanmaraş'tan büyük şehre, İstanbul'a göç eden bir ailenin dramını anlatıyor. Aile, büyük umutlarla İstanbul'a geliyor. Önce bir ev tutuyorlar, sonra da bir oto tamirhanesi açıyorlar...

İlk günler hepsi gelecekten umutlu ama zamanla her şey altüst olacaktır. Kent ve kentteki yaşam aile bireylerini farklı biçimde etkiliyor, zamanla aileden kopmalar başlıyor. Günlük yaşamın güçlüklerine, aileyi derinden etkileyen sorunlar da ekleniyor. 

KAHRAMANMARAŞ'TA ÇEKİLEN FİLM İLE ÜNLÜ OLDU
Cüneyt Arkın'ı üne kavuşturan film, Turgut Özakman'ın Ocak isimli oyunundan sinemaya uyarlandı.

Kaynak: Kanal Maraş
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSTAFA  ÖNYURT
MUSTAFA ÖNYURT - 1 yıl Önce

O zamanlar çocuk denilecek yaştaydık. Şehrin tek eğlence sive insanların buluştuğu yerdi, yazlık ve kışlık sinemalar. Akşam yemeğiniyerken, heyecanla gece gideceğimiz filmin, sevincini yaşar­dık. Sinema kapısına varıncaya kadar, her birimiz sanki ofilmlerdeki kahraman gibiydik. Kimimiz Ayhan Işık gibi iyi yumruk atardık, kimi­mizdeCüneyt Arkın ın bindiği at'ta Köroğlu, Battal Gazi olurduk. Sarmaşık güllerifilmi ile körpecik aşklar tomurcuk açardı. Derken bir Ağustos akşamında mahalleli gençlerle, yazlık si­nemanınönündeyiz. Sokağın başından gişeye kadar, uzun bir kuyruk ve sıra kaptırmamakavgası var. Rengârenk süslenmiş ışıklarla sinema sokağı aydınlatılmış, yenisulanmış sokak toprak kokardı. Adeta bir pa­nayır yeri gibiydi, sinemagirişinde iki kartela(pano) vardı; filmin biri Gurbet kuşlarıydı. BaşrolleriniCüneyt Arkın, Tanju Gürsu, yanılmıyor­sam diğer kadın oyuncu, Çolpan İlhanmıydı bilemiyorum. Her neyse filmin konusu beni çok etkilemişti. Maraşlı veKayserili bir ailenin İs­tanbul’a göç hikâyesi ve İstanbul da yaşammücadelelerini anlatan usta bir yapıttı. Anadolu gelenekleriyle yetişmiş birailenin, büyük kent e uyum sağlayamamasının, sosyal ve ekonomik boyutuylaseyircisini bu­luşturuyordu bu film.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.