Çiğnenmiş 5 bin 700 yıllık tarihi sakız bulundu

Taş devrinden kalma çiğnenmiş 5 bin 700 yıllık tarihi sakız bilim insanlarını harekete geçirdi. O döneme dair şaşırtıcı ipuçları elde edildiği bildirildi.

Çiğnenmiş 5 bin 700 yıllık tarihi sakız bulundu

Danimarka'nın Syltholm Adası'nda yürütülen arkeolojik kazılarda 5 bin 700 yıl öncesine ait, huş ağacının kabuğunun ısıtılmasıyla elde edilen ve katrana benzeyen çiğnenmiş bir madde bulundu.

TAŞ DEVRİ'NDE YAŞAYAN KADIN
Günümüzdeki sakızları andıran maddede bulunan DNA'dan, Taş Devri'nde yaşayan bir kadının tüm genetik şifresi çözüldü. Çamurla kaplandığı için bugüne kadar bozulmadan gelebildiği belirtilen sakızın, o dönemde taş aletleri yapıştırmak için kullanıldığı belirtiliyor.

Diş izleri, maddenin yumuşatılmak için ya da diş ağrısı veya başka bir rahatsızlığa iyi geldiğine inanılarak çiğnendiğine işaret ediyor.

İLK KEZ KEMİK DIŞINDA MALZEMEDEN TAM GENOMA ULAŞILDI
İlk kez kemik dışındaki bir malzemeden eski insanlara ait tam genoma ulaştıklarını belirten bilim insanlarının, sakızın yaklaşık 2 santimetre olduğu belirtilen makalede, 'Lola'nın koyu renk saçlı, koyu tenli ve mavi gözlü olduğu belirlendi. Kadının, ayrıca Avrupa'da yaşayan avcı toplayıcı bir topluluğa mensup olduğu öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.