İşçi sendikaları ve AK Parti iktidarı arasındaki asgari ücret pazarlıkları devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı AK Parti MYK'sında asgari ücret için önerilen rakam ortaya çıktı.

Gözden kaçırmayın

Ev alıp satacakları yakından ilgilendiriyor! Tapu harcı ödemesi... Ev alıp satacakları yakından ilgilendiriyor! Tapu harcı ödemesi...

AK Parti'nin hafta içi yapılan son MYK toplantısında, yeni asgari ücret çalışmaları konusunda da değerlendirmeler yapıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, MYK üyelerine tek tek söz vererek, asgari ücretteki artışın ne olması gerektiğini sorduğu öğrenildi.

MYK üyelerinin büyük bölümü, asgari ücretin 4 bin liranın altına düşmemesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

BAKAN VEDAT BİLGİN ENDİŞELİ

Konuyla ilgili bilgi veren Çalışma Bakanı ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, net rakamın 4 bin lira olması durumunda bir işçinin işverene maliyetinin 6 bin 500 liraya çıkacağını anlattı. Bunun üzerine bazı parti yöneticileri, maliyet artışı nedeniyle işten çıkarmalar olabileceği endişesini dile getirdi.

Özellikle 10 kişiden az işçi çalıştıran küçük işletmelerde maliyetin düşürülmesi için vergi ve prim desteği sağlanması formülü üzerinde duruldu.

ERDOĞAN NE DEDİ ?

Türkiye gazetesinin haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir rakam zikretmedi. Ancak dar gelirlileri rahatlatacak, hayat şartlarını iyileştirecek bir rakamın ortaya çıkacağını kaydetti.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi)