Tansu Çiller'in yeni parti ile siyasete döneceği haberleri günden güne kuvvetleniyor. Gazeteci Mustafa Balbay, Ankara kulislerinde geçen, Erdoğan'ın Tansu Çiller planındaki yeni detayları açıkladı.

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in yeniden siyasete döneceği iddiaları gündemdeki tazeliği koruyor. Tansu Çiller’in bir proje olarak yeniden siyaset döndürüleceği konuşuluyor. Gazeteci ve eski milletvekili Mustafa Balbay, Tansu Çiller’in siyasete döneceği yönündeki haberler sonrası Ankara kulislerinde konuşulanları Youtube kanalında açıkladı. Tansu Çiller’in siyasete yeniden dönecek olmasına yönelik kulisleri aktaran Mustafa Balbay, bugün yine Aydınlık yazarı tarafından dillendirilen Büyük Türkiye Partisi’nin (BTP) Tansu Çiller’in yeni partisinin adı olacağını söyledi. 

TANSU ÇİLLER HAKKINDA KULİSLERDE KONUŞULANLAR
Mustafa Balbay, “Tansu Çiller siyasete tekrar dönüyor. Ve kuracağı partinin adı geçmişte raflarda duran, Türkiye'de biliyorsunuz en büyük mezarlık siyasi partiler mezarlığıdır ya da en büyük arşiv siyasi partiler arşivi diyeyim. Ölmemiş ama raflarda duran bir parti. Büyük Türkiye Partisi, Tansu Çiller'in partisinin adı olacak. 1-2 ay içinde örgütlenmeyi planlıyorlar. Şu anda anadoluyu 7 bölge olarak ayırıyorlar. Her bölge için bir örgütlenme başkanı atadılar. Her bölge için atanan bu örgütler ve başkanları, il başkanlıkları oluşturma çalışması içine girdi ve bazı il başkanları da belli olduğu söyleniyor.” dedi.

Mustafa Balbay, Tansu Çiller hakkındaki kulis bilgilerine şöyle devam etti:

“Ben bu bilgileri bir nebze bu teklifi alan kişilerden biri ile de konuşarak sizlere aktarıyorum. Tansu Çiller tabiki benimde gazetecilik yaşamında Türkiye'nin ilk kadın başbakanı diye siyasette parlamış, işte başbakanlığı döneminde 1995 ekonomik krizini Türkiye'ye tanıştırmış, devamında bir dizi konu var. Öyle anlaşılıyor ki ileride çok konuşacağız. Çiller siyasete ne katar ne katmaz diye bir başka boyutu bu.

Türkiye artık doğurmuyor! Zirveyi bakın hangi ülkeye kaptırdık Türkiye artık doğurmuyor! Zirveyi bakın hangi ülkeye kaptırdık

Tansu Çiller siyasete dönüyor. Büyük Türkiye Partisi kurultayını 2 ay içinde yapması planlanıyor. Benim gözlemim o ki Çiller'e hızla kuruluyorsa yani büyük haziran ya da sonbaharda seçim iklimi de olabilir. Neden olabilir? Öyle anlaşılıyor ki Erdoğan, bu Millet İttifakı'nın toplum önünde yan yana geldiğini, bir hava oluşturur da gördü.

Türkiye'de son 2 yıl içinde 20’de fazla parti kuruldu. Şuanda İçişleri Bakanlığı'nın kayıtlarında faaliyette bulunan parti sayısı 123-124.

6 partinin temsilcileri ile buluşmasının bir hava yarattığını paylaşmıştım. Öyle anlaşılıyor ki Cumhur İttifakı da buna karşı yeni arayışlar peşinde. Bu arayışların içinde Tansu Çiller'in yeniden siyaset sahnesine koymak olduğunu görüyoruz. Tansu Çiller’in hırsımı yüksek aklımı yüksek kamuoyu karar verir.