Kudüs'te Filistinli olmak

Televizyondan Filistin haberlerini izlerken ekrana düşen fotoğraf kareleri, içimize dökülen acının ta kendisiydi. Filistinliler işgalci İsrail’in saldırılarına karşı, çaresizliğin içinde bile onurlu direnişine, mücadelesine devam ediyor. Beni en çok etkileyen, direniş karelerinden biri olan tekerlekli sandalye üzerindeki Filistinli Ebu Salah oldu. Ebu Salah;2014 yılında İsrail’in hava saldırılarında bacaklarını kaybetmişti. O haliyle bile tekerlekli sandalyesiyle bu direnişe katılmış, sapan taşıyla İsrail’e karşı mücadelesini sürdürürken, son saldırılarda şehit oldu.

Buradan şu soruyu sormak istiyorum, sözde Müslüman devletlere; tekerlekli sandalyesinde Kudüs’ün namusunu kurtarmaya çalışan engelli Fadi Ebu Salah kadar yürekli olamadınız.

İslam coğrafyasında son yüzyılda hem vatanlarından kovulmuş, yurtsuz bırakılmış, canlarını verdikleri mücadeleden vazgeçmeyen tek millet Filistinliler olmuştur. Bu konuda sözde Müslüman devletlerin kınamadan öteye gidemediklerini görüyoruz. Bu konuda en çok duyarlılık gösteren ülke Türkiye ve birkaç samimi Müslüman devlet olmuştur. Diğer Müslüman devletlerin bu konuya duyarsız kalmaları Kudüs’ü yalnız bırakmıştır.

Bizde gerek hükümetin, gerekse diğer siyasilerin Filistin Halkının haklı davasına destek vermeleri, Türkiye Devletinin ve milletinin karakter yapısının sağlamlığının bir işareti olsa gerek.

İşgal eden devletlerin güçlü olmasından değil, sözde Müslüman Devletlerin bu konuda bir araya gelememeleri ve beceriksizliği yüzünden Kudüs bu hale gelmiştir.

Bu davayı sırtlayan, canlarını hiçe sayan Kudüs için, vatanları için taşla, sopayla mücadele veren ve şehit düşen, Müslümanlığın onurunu koruyan Filistinliler bu yüzden yüce millettir.

Birkaç Müslüman Devletin dışında, sözde Müslüman devletler saltanat uçaklarıyla, zenginlikleriyle keyiflerini bozmazken, Kudüs davası Filistinlilerin omuzlarına yüklendi.

İşgalcilere ve destekçisine destek veren, Kudüs’ü yalnız bırakan sözde Müslüman ülkeler sizin ihanetinizi de tarihe kara bir leke olarak düşecek ve ilahi adalet elbet bir gün tecelli edecektir.

Kudüs bütün insanlığın ortak inançtaki kırmızıçizgisi olup, binlerce yıldır orada yaşayan insanların hassas noktasıdır.

Bu sebepten hiç kimsenin başkasına sınır getiremeyeceği, kendi çıkarları doğrultusunda tasarruf edemeyeceği bir inanç diyarıdır.

Buraya uzanan kirli eller tüm Müslümanların ruhunu derinden etkiler. Musa Peygambere inen vahiy bizi bağlar ve Kurandaki kıssaları ruhumuzun derinliklerinde yankılanır.

İsa Peygamberin yol arkadaşlığında Mescid-i Aksa’ya yani peygamber mirasına sahiplenmek hepimizin meselesidir.

Bu çile yolunda, Mescid-i Aksa’da namaz kılmak kadar, bu mirası korumak ta en büyük görevimiz olsa gerek.

Kudüs içerdiği dini değerlerle üç din için(İslam,Hristiyan,Yahudi dinine ait olanların) ortak kutsal öneme sahip olduğu bir bölgedir.

Coğrafi anlamda Filistin ve İsrail’in ortak noktasında yer alan Kudüs,800 Bin kişilik nüfusa sahiptir. Bünyesinde Mescid-i Aksa, AğlamaDuvarı,Kubbet-Us-Sahra gibi dini öneme haiz yerler mevcuttur.

Geçmişi hatırlamada fayda vardır;” İsrail’in 1967 savaşlarında kanla zapt ettiği toprakları ilhak etmesi dünya kamuoyunda asla kabul görmedi. Dünyanın tüm ülkeleri bu işgali yasadışı gördü ve bu durum hukuki olarak ta aynen böyle olmaya devam ediyor. BM’in 242 sayılı Güvenlik

Konseyi’nde işgal devletinin fazladan yerleştiği toprakları derhal terk edip 67 sınırlarına çekilmesi kararı alındı. Bu karar birkaç kez daha tekrarlandı ve hala geçerli.”

21 Aralık 2017 de ne oldu?

BM Genel Kurulu'ndaki Kudüs oylamasında Trump'ın istemediği karar çıktı.

Türkiye'nin girişimiyle hazırlanan karar tasarısı kabul edildi. Oylamada 128 kabul, 9 ret ve 35 çekimser oy kullanıldı.

Oylamada; ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Micronezya, Nauru, Togo, Palau ret oyu verdi.

Trump’un tehditleri karşılığını bulmadı, Türkiye’nin Kudüs konusunda asil ve büyük devlet olarak ortaya koyduğu tavır ve gayret meyvesini verdi. BM genel Kurulundaki tarihi oylamada 193 ülkenin güçlünün değil de, haklının yanında oy kullanması ve çoğunluğu karşısında ABD nin Kudüs kararı reddedildi.

Kudüsün esareti, işgalcilerin güçlü olmasından kaynaklanmıyor, Müslüman ülkelerdeki yozlaşmış rejimlerin duyarsızlığından kaynaklanıyor.

Saldırılarda şehit düşen tüm Filistinli kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum.16.052018

VATAN İÇİNDE VATANSIZLIK

Acı bir fotoğraf düşmüştü

Gazze’den ekranlara

Kan içinde dökülen ağıtlar

İçimize akıverdi Anadolu’da

Bombalar yağarken bebeklere

İnsanlık suçu işleyenler;

Nasıl kıydınız masum annelere

Tevrat’ta bile;

Böyle bir şey yazmıyor

Benim ise kalbim sızlıyor

Senin hesabın bu dünyalık

Onların acısı ise;

Vatan içinde vatansızlık

Öldürdüm sanma sakın;

Küçük Ömerleri Muhammedleri

Onlar;

Yerlere serpildiler tohum gibi

Toprak doğuracak bir gün

Elbet Selahattin Eyyubileri

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.