Kredi kartı kullan ve daha çok asgari tutarı ödeyenler dikkat! Kart kullanımı ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde. Kredi kartının asgari ödemesi yapılırsa ne olur?

Sürekli asgari ödeme tutarı ödenirse faiz nasıl işler? Merak edilen soruların yanıtına geçmeden BKM tarafın açıklanan son verilere bakalım.

YÜZDE 11 ARTTI 
Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) açıkladığı verilere göre ekim sonu itibarıyla Türkiye'de 82,8 milyon adet kredi kartı, 147,5 milyon adet banka kartı ve 54,4 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

2020 yılının ekim ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 11'lik, banka kartı adedinde yüzde 4'lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 32'lik artış yaşandı.

Toplam kart sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında artış göstererek 284,6 milyon adede ulaştı.

EKİM AYINDA 165 MİLYAR TL TUTARINDA KARTLI ÖDEME YAPILDI 

Ekim ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak 165 milyar TL oldu. Ekim ayındaki kartlı ödeme tutarının 133,7 milyar TL'si kredi kartları ile yapılırken, 28,2 milyar TL'sinde banka kartları, 3,1 milyar TL'sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 47, banka kartı ile ödemelerde yüzde 54 olurken, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 238 olarak gerçekleşti.

EKİM AYINDA TEMASSIZ ÖDEME ADEDİ GEÇEN YILIN 2 KATINA ULAŞTI 

Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkân sunan temassız ödemeler hızla yaygınlaşmaya devam ediyor.

Ekim ayındaki temassız ödeme adedinin 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 82 artış göstermesi de temassız ödemelerin her geçen gün daha çok tercih edildiğini ortaya koyuyor.

Ekim ayında mağaza içi yapılan ödemelerin yüzde 57'sinin yani her 5 kartlı ödemeden 3'ünün temassız olarak yapıldığı gözlemlenirken günlük temassız ödeme adedi ise 13 milyon adede ulaştı.

Temassız ödemeler sadece kart kullanıcılarına değil iş yeri sahiplerine de büyük kolaylık sağlıyor.

Kullanıcı tarafındaki yaygınlaşmayla beraber iş yeri tarafında da temassız dönüşüm hızla devam ederken bugün her 4 terminalden 3'ünde temassız ödeme yapılabiliyor.

En çok temassız işlem yapılan iş yerlerinin ise sırasıyla ”market-gıda”, “yemek”, “akaryakıt” ve “sağlık/kozmetik” sektörlerinde yer aldığı görülüyor.

Kredi kartı kullananların en çok yaptığı hata kart borcunun sadece asgari tutarını ödemek oluyor. Peki sadece asgari ödeme yapılırsa ne olur? Asgari ödeme tutarı aslında nedir?

ÖDENMESİ GEREKEN ASGARİ TUTAR NEDİR? 

Asgari tutar, kredi kartının dönem borcu üzerinden hesaplanıyor ve son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken en az miktarı ifade ediyor.

Kredi kartı dönem borcunun asgari tutar kısmı ödenmediği zaman kart kullanımı banka tarafından kısıtlanabiliyor.

KREDİ KARTININ ASGARİ ÖDEMESİ YAPILIRSA NE OLUR? 

Kredi kartı borcunuzu hiç ödememeniz halinde borcunuza gecikme faizi uygulanıyor.

Sadece asgarisini ödemeniz halinde ise akdi faiz uygulanıyor.

Akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük olsa da üst üste birkaç dönem sadece asgari tutarı ödemek, borcunuzun her ay katlanmasına neden olur.

AKDİ FAİZ GÜNLÜK MÜ AYLIK MI İŞLİYOR? 

Akdi faizler kredi kartı borcunuzun asgari tutar dışında kalan kısmına uygulanan faize verilen isimdir.

Aylık borcunuzun asgari tutarlık kısmı için yüzde 1.40 faiz alınırken, asgari tutardan fazla olan kısmı için yüzde 1.70 tutarında gecikme faizi alınıyor.

KAÇ KERE ASGARİ ÖDEME YAPILIR? 

Kredi kartına asgari ödeme yapılmasının herhangi bir yasal sınırı bulunmuyor.

Ancak önemli olan asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yapmıyor olmasıdır.

Bir takvim yılı içinde asgari ödemesi üç defa geciktirilen kredi kartı nakit avans ve taksitli avans kullanımına kapatılıyor.

ASGARİ ÖDEME TUTARI NE ZAMAN ÖDENİR?

Kredi kartı borcu ödemesi yapılırken hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde belirlenen asgari tutarın ödenmesi bekleniyor.

Bu ödemelerde gecikmeler olması kredi notunuzun düşmesine neden oluyor.

KREDİ KARTININ ASGARİSİ TUTAR NASIL HESAPLANIR? 

Kredi kartı asgari hesaplaması, kredi kartının dönem borcunun yüzde 20'si bulunarak yapılıyor.

Örneğin bir kişinin kredi kartı dönem borcu 5.000 TL ise asgari ödemesi "5.000 TL* %20 = 1.000 TL" olur.

ASGARİ ÖDEME TUTARI ÖDENİRSE FAİZ İŞLER Mİ? 

Peki çok karşılaştığımız kredi kartının sadece asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işlemez mi? sorusunun yanıtını hemen verelim: Tabi ki işler. Sizin ödemediğiniz kalan borcunuz ödediğiniz asgari ödeme tutarından düşürülür ve kalan borca yine faiz işlemeye devam eder.