'Maraş Olayları'nın yıl dönümünde 'Kardeşlik Bildirisi' imzalandı

Kahramanmaraş’ta 1978 yılında yaşanan 'Maraş Olayları'na yönelik STK’lar ve Ticaret Odası Başkanlığınca Kardeşlik Bildirgesi yayınlandı .

KMTSO’da sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen “1978 Maraş Olayları” konulu basın açıklaması düzenledi.

Ortak bildiriyi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, CHP İl Başkanı Esat Şengül, MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan, Kahramanmaraş İyi Parti İl Başkanı Ahmet Çabukel, Kahramanmaraş Baro Başkanı Av. Burak Gül, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, Kahramanmaraş Eczacılar Odası Başkanı B. Murat Aras, Erenler Kültür Derneği Başkanı Müslüm İbili, Alevi Kültür Dernekleri Pazarcık Şube Sekreteri Alicem Gencer, Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Av. M. Yusuf Bülbül, Narlı Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Hüseyin Koç, Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. Harun Çetin, Kahramanmaraş Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali Erdal Karakaya, Saçaklızade Vakfı Başkanı Ali Demirdöğen imzaladı. 

KMTSO Başkanı Serdar Zabun: "Kahramanmaraş’ın değerlerini, irfanını, medeniyetini; Alevisi  ve Sünni’siyle Maraşlılar beraberce oluşturmuşlardır. Anadoluya, dünyaya örnek Maraş kahramanlığını Alevi’si, Sünni’si, Kürdü, Türkü, Türkmen’i, Çerkez’i  el ve gönül birliğiyle ortaya koymuştur. Maraş’ın kardeşliği ve medeniyetiyle bağdaşmayan  1978 aralık ayında meydana gelen ve yüreğimize ateş düşüren olaylarda  masum insanlarımız canlarından olmuştur. 1978 Maraş olayları bugün açıkça bilinen  karanlık odaklarca tezgahlanmıştır. İnsan sevgisinden yoksun vesayet odakları  1978 olaylarını kendi saltanatlarına  basamak yapmışlardır. 1978 olaylarının  mağdurları, Alevi’dir, Sünni’dir. Kürt’tür, Türk’tür. Bütün Maraş’tır. Türkiye demokrasisidir…Maraş’ın mahallelerinde insanlar  kardeşçe yaşamaktadır. İnsanlarımızı ötekileştirmeden  dayanışma içerisinde yaşama iradesi ve  kararlılığındayız. Kahramanmaraşlılar olarak1978 olaylarından çıkardığımız ders, çok daha çok insan sevgisi, daha çok dayanışma, daha çok demokrasi , daha çok şeffaflık, daha çok insan hakları ve evrensel hukuka  bağlılıktır. Maraş olaylarında hayatını kaybeden insanlarımızın  manevi huzurunda  tazimle eğiliyor, Allah’tan rahmet diliyoruz. Bir daha ne bu kadim kentin  ne ülkemizin karanlık şer odaklarının  oyunlarıyla bu acılarını yaşamasını asla istemiyoruz. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 16:28
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.