LPG sektör toplantısı Kahramanmaraş'ta yapıldı

Türkiye’de milyonlarca TL değerinde bulanan Türkiye sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) sektör toplantısı KMTSO’da yapıldı.

LPG sektör toplantısı Kahramanmaraş'ta yapıldı
banner150

Yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin ama uluslararası anlaşmalar nedeniyle ilerleme sağlayamayan Türkiye, LPG ile bu açığı kapamaya çalışıyor. Kanal Maraş Muhabirinin 2011 yılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sektör raporundan derlediği bilgiye göre, LPG ülkemizde 1960 yılından beri kullanılmakta, 10 milyonu aşkın hane ve iş yerinde yemek pişirme, sıcak su temin etme ve ısınma, sanayi işletmelerinde ısıtma, kurutma amacıyla tüketilmekte olduğu belirlendi. Aynı raporda Kahramanmaraş’ın LPG kullanımı ise 120 ton olarak belirlendi. Raporun bir kısmında yer alan bilgiler ise şöyle

“Yaklaşık 3,3 milyon araçta ise Otogaz yakıt olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de doğal gazınkullanım oranının yükselmesi, tüplügaz ve dökmegaz pazarlarında doğal bir kayıp oluştursa da, 3,7 milyon tonluk yıllık genel tüketim içinde otogazın aldığı payın artması sayesinde LPG pazarı, yıllardır mevcut büyüklüğünü korumuştur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, sektörün tüm ürünler bazında konsolide büyüme oranı 2011 yılında yüzde 2,4 olarak görülmektedir. Tüplügaz pazarı yüzde 6, dökmegaz pazarı yüzde 3 daralmıştır. Otogaz pazarı yüzde 6 büyümüştür. LPG pazarında otogaz pazar payı önceki yıla kıyasla yüzde 68’den, yüzde 70,5’e çıkmıştır. Tüplügaz pazar payı yüzde 28,5’ten yüzde 26,2’ye, dökmegaz pazar payı ise yüzde 3,4’ten yüzde 3,3’e gerilemiştir. Sektörel bazda yapılan yatırımlar ve pazarın durumuna bakıldığında; ülkemizde LPG depolama kapasitelerinin yeni pazarların oluşumunda da ihtiyacı karşılayabilecek boyutta olduğu görülmektedir. 2011 yılı sonu itibari ile dağıtım şirketlerinin dolum tesislerinde bulunan stoklama kapasitesi yaklaşık 300 bin ton olarak hesaplanmaktadır”

KMTSO’DA TOPLANTI YAPILDI
Sektörde yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bu sektörün daha da gelişmesi adına Türkiye sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) meclisi toplantısı, Sektör Meclis Başkanı ve Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel'in katılımıyla gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı da Tezel, bayilerin yapması gerekenler hakkında sunum yaptı. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası sektör temsilcileri, sorunlarını bir üst merciye iletme fırsatı buldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.