KMTSO Başkanı Zabun; 'Derecelendirme kuruluşlarını ters köşe yaptık'

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)Başkanı Serdar Zabun: ''Uluslararası derecelendirme kuruluşlarına ters köşe yaparak; sanayi üretiminde, işgücü alanında gelişme sağlayarak; 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüyen Türkiye tüm engellemelere rağmen hedeflerinden sapmadan koşmaya devam ettiğini göstermiştir'' dedi.

KMTSO Başkanı Zabun; 'Derecelendirme kuruluşlarını ters köşe yaptık'
banner150

Ticaret ve Sanayi Odasının geleneksel hale getirdiği iftar yemeğinin 15’incisi  gerçekleştirildi. Sanayinin başkenti Kahramanmaraş’ta düzenlenen yemekte ise çok önemli açıklamalar peş peşe geldi. Oda Başkanı Zabun: “İş dünyası olarak istikrarı çok önemsiyoruz. Kalkınma için, demokrasi için, eşit gelir dağılımı için, işsizliğin çözümü için, terörden uzun yıllar etkilenmiş bölgelerimizin imarı için istikrar ve güçlü siyasi iradenin vazgeçilmez olduğu aşikardır” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın 15. Geleneksel İftar ve Genişletilmiş Meclis Toplantısı Oda bahçesinde yoğun katılımla yapıldı. Program kapsamında ödül töreni de düzenlenerek, 6 kategoride başarılı bulunan şirketlere ödülleri verildi.

Bir Ramazan ayının daha tüm güzellikleriyle tamamlandığını söyleyen KMTSO Başkanı Serdar Zabun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir Ramazan ayını daha hep beraber, tüm güzellikleriyle tamamladık, Rabbim tuttuğumuz oruçları, ibadetlerimizi, dualarımızı, hayır ve hasenatımızı kabul buyursun inşallah. Ve daha nice nice bayramlara hep birlikte bizleri ulaştırmayı, nice iftar programlarında bu güzel birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirmeyi nasip etsin inşallah.

TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ OLDUĞUNU KANITLAMIŞTIR
Ülkemiz bugün; ekonomik, siyasi, demokratik anlamda dünyanın örnek aldığı bir çizgide ilerlemeye devam ediyor. Türkiye, vatan haini darbecileri, tüm terör örgütlerini hukuk çerçevesinde yargılayarak; devletin temellerine dinamit yerleştiren terör örgütlerini savcıya, hakime teslim ettikten sonra, asli işini sürdürerek; milletine hizmet yolunda durmadan ilerleyerek; bir hukuk devleti olduğunu kanıtlamıştır. 

TÜM DÜNYA MAZLUMLARINA SAHİP ÇIKMIŞ BİR CİHAN DEVLETİYİZ
İçinde bulunduğumuz dönemde, ülkemiz, küresel bir duyarlılıkla; 3 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyona yakın mülteciyi kanatları altına almış, dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa, zulme sessiz kalmamış, tüm dünya mazlumlarına sahip çıkmış bir cihan devletidir. Küresel İnsani Yardım Raporuna göre, Türkiye geçen yıl 6 milyar dolar yardımla dünyanın en cömert ülkesi olarak açıklandı. Hamdolsun… Allah bu yolda ülkemizin yardımcısı olsun; güç, kuvvet versin. 

YATIRIMCILARIMIZDAN, GİRİŞİMCİLERİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN
Bizler, devletimize güveniyoruz, yatırımlarımızı bu ülkeye yapıyoruz. Fabrikalarımızda, işyerlerimizde, ticarethanelerimizde, bürolarımızda bu ülkenin insanını istihdam ediyoruz. Yatırımcılarımızdan, girişimcilerimizden Allah razı olsun. Onların yaptığı her bir kuruş yatırım; ülkemize ve şehrimize, kalkınma hamlesi olarak geri dönüyor.

DEV ŞİRKETLER KURMAMIZ ŞART
Kahramanmaraş olarak bu ivmeyi mutlaka sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum. Birlikte, büyük yatırımlara imza atarak dev şirketler kurmamız şart. Çünkü büyük şirket demek, kurumsal şirket demek; daha çok yatırım, daha çok iş ve aş demek. Ülkemizin buna ihtiyacı var. 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN VE SEKTÖRLERE DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAMAMIZ GEREK
300 şirketiyle 120 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kahramanmaraş, bu alanda da çok daha geniş bir potansiyeli elinde tutuyor. Şehrimiz ürettiğinin üçte birini ihraç ederken, ihracat kalitesine sahip birçok ürünümüz direkt veya işlenerek başka şehirlerden yurtdışına gönderiliyor. Burada ciddi bir katma değer kaybına uğruyoruz. Bunu bir an önce çözerek ihracat operasyonumuzu güçlendirmeliyiz. Bu konuda, proje çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Şehrimizin katma değeri yüksek ürün ve sektörlere dönüşümünü, ihracatta nitelik ve nicelik artışını sağlayacak bazı faaliyetleri aktif olarak yürütme yönünde çalışmalar yapıyoruz.

YERLİ OTOMOBİLE TALİP OLDUK
Yerli otomobil konusu son günlerde oldukça önemli üzerinde durulan bir husus. Türkiye’nin teknoloji üretmesi bakımından önemli bir dönemeç. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bu konunun üzerinde önemle duruyor. Bizden de bu konuda yapılması gerekenler ve Kahramanmaraş’ın yerli otomobile yapacağı katkı ve kapasite bilgisini istediler. Biz de bir rapor halinde görüşlerimizi ve teknik kapasite bilgilerini gönderdik. Ülkemiz ekonomisine bu alanda da önemli katkılar sağlarız diye ümit ediyorum. Siz değerli sanayici ve iş adamlarımızın bu konuda girişimi söz konusu olursa biz de buna sonuna kadar destek sağlamaya hazırız. 

SİYASETTE ALTIN ÇAĞI YAŞIYORUZ
Kahramanmaraş bugün siyasette altın çağını yaşıyor. Bu, bizlere müthiş bir gurur ve ümit kaynağı sağlıyor. Şehrimizin gelişmesi için; yarınlara, çocuklarımıza daha modern, daha güçlü, daha rekabetçi bir Kahramanmaraş bırakmak için, bu altın çağı çok iyi değerlendirmemiz gerek. Bugüne kadar tüm çalışmalarımızda, kentimizin sorunlarına çözüm üretme bakımından ilimiz siyasetçileri, bizlere büyük bir destek sağlamıştır. Birazdan, kendilerinin vereceği mesajları merakla dinleyeceğiz. Başta Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak’a, Ak Parti Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mahir Ünal’a ve tüm milletvekillerimize iş dünyamız adına teşekkür etmek istiyorum. Böylesine zor bir dönemde görev yapıyorlar; ilimizi, Kahramanmaraş halkını layıkıyla temsil ediyorlar. Allah yardımcıları olsun.” 

Programa Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak, İlker Çitil, İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Önikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, MHP İl Başkanı Süleyman Öner, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Timuçin Alper, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Müftüsü Celal Sürgeç, Ticaret Borsası Başkanı A. Duran Balsuyu, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, Kahramanmaraş OSB Başkanı Abullah Çinkay, MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Atıf Şirikçi, KASİAD Başkanı Ali Arpasatan, TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkan Vekili Cahit Buluntu, PANİAD Başkanı İsmail Dizlek, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil ile 24. Dönem milletvekilleri ve çok sayıda sanayici, işadamları ve kamu kurum ve kuruluşları müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.