'Kahramanmaraş ülke ekonomisinde eşsiz bir yere sahip'

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) 42. Meclis toplantısı gerçekleştirildi.

'Kahramanmaraş ülke ekonomisinde eşsiz bir yere sahip'
  • 30 Kasım 2016, Çarşamba 11:57

KMTSO Başkanı Serdar Zabun: “Kahramanmaraş, ülkemiz ekonomisi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Gerek yatırımcı ruhu, gerek milli duruşu; edebiyat ve şiire olan yatkınlığı ile sanatçı ruhu onu eşsizleştirmektedir” dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın 42’inci olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve en son Adana’da yaşanan yangın faciasında yaşamını yitiren öğrencilere ve Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileyen Başkan Zabun, terörün asla ve asla kazanamayacağını belirtti. 

Sektör analizinin yapıldığı toplantıda konuşan Başkan Serdar Zabun, Türkiye ekonomisine Kahramanmaraş’ın büyük katkı sağladığını söyledi.  80’li yıllardan sonra ekonomiye yön veren Kahramanmaraş’ın birçok sektörde lider konumda olduğuna değinen Zabun: “Ekonomide birçok sektörde lider konumuyla el attığı her sektörde en üst düzeyde başarı sağlamayı kendisine şiar edinmiştir. tekstilden metale, gıdadan enerjiye yapılan her yatırım yeni bir başlangıç ve geleceğin inşasına atılan bir temel niteliğindedir “ dedi.

EKONOMİK BAŞARI
Kahramanmaraş ekonomisinin sürekli ürettiğine dikkat çeken Zabun şöyle konuştu: “Meclis toplantımızın ana gündemini belirlerken Kahramanmaraş’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak fikirleri tartışmak ve bunların somutlaştırılarak hayata geçirilmesi için odamızın ileri dönem stratejilerini belirlemeyi hedefledik. Ülkemizin makro hedeflerine ulaşmasında, şehrimizin daha güçlü bir kentsel ve toplumsal bir yapıya kavuşmasında hiç şüphesiz ki, biz iş dünyasına çok önemli ödevler düşmektedir”

TÜRKİYE BUNLARI AŞACAK
Zabun şöyle konuştu: “Kasım ayı çalışmalarına geçmeden önce, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır, Tunceli, Bingöl’de meydana gelen terör olaylarında şehit olan tüm güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.  bizler inanıyoruz ki, büyük ve güçlü Türkiye bu sıkıntılı günleri de geride bırakacak ve aydınlığa kavuşacaktır.

OKUL PROJESİ
TOBB, odamız ve ticaret borsası üçlü protokolü ile Kahramanmaraş‘a yaptırılan 24 derslikli fen lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli yurdun açılış törenini gerçekleştirdik. 15 milyon lira bütçe ile gerçekleştirilen bu okulda 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde 150 öğrenci eğitim görmekte ve tam donanımlı laboratuvarlarda geleceğin bilim insanları yetişmektedir. TOBB-körfez işbirliği konseyi odaları federasyonu organizasyonu ile körfez işbirliği konseyi 2. iş ve yatırım forumuna 250 Türk iş adamı ile katılarak körfez yatırımcıları ile bir araya geldik. Mado’nun Bahreyn şubesinin de açılışını gerçekleştirdik.

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin güvenç ile bir araya gelerek ilimizin önemli meselelerini ele aldık. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Durmuş Deveci ile bir araya gelerek Kahramanmaraş ekonomisinin son durumu, üniversitenin akademik çalışmaları ve üniversite- sanayi işbirliğinin geliştirilmesi adına görüş alış verişi yaptık. Büyükşehir belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarından satın alınan yaklaşık 1000 adet kitap satın alınarak öğrencilerimize ulaştırılmak üzere milli eğitime bağlı okullara dağıtılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin her yıl düzenlediği giyim yardımı kapsamında bin adet bot ve bin adet kaban ihtiyaç sahibi öğrencilerimize sunulmak üzere milli eğitime bağlı okullarımıza dağıtılmıştır.

ÇED YÖNETMELİĞİ 
Çevre ve şehircilik bakanlığınca ÇED yönetmeliğinde yapılacak değişiklik kapsamında bir rapor sunularak ÇED süreçlerinde yaşanan yürütmeyi durdurma davalarından yetki sahibi çevre danışmanlarından kaynaklanan sıkıntılara kadar işletmelerimizin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri kapsamlı şekilde ele alınmıştır.

OSB ve HES ÇALIŞMALARI
Orman ve su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun Kahramanmaraş programları kapsamında bir rapor hazırlanarak, vasfını kaybetmiş orman arazilerinin OSB’lere açılması, HES projelerinde yaşanan sorunlar ve ilimiz ve ülkemiz tarım sektörü bakımından önemi bulunan makro projelerin hızlandırılması konularına yer verilmiştir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin, şehrimizin tüm ilçelerinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sorunlarına çare olmak adına yürüttüğü sosyal yardım faaliyetlerine iş dünyası olarak katkı sağlayarak zor durumda olan insanlarımıza sahip çıkmak ve şehrimizin daha güçlü bir toplumsal yapıya kavuşmasında etkin rol oynamak adına üyelerimize bir çağrı mektubu gönderilmiştir.   

NEFES KREDİSİ
Ülkemiz ekonomisinde önemli yere sahip olan KOBİ’lerimizin finansmana erişiminin güçlendirilmesi amacıyla TOBB tarafından gerçekleştirilmesi planlanan ‘nefes kredisi’ kampanyası kapsamında, ilgili bakanlıktan gerekli izinlerin alınması ile birlikte 500.000tl katkı ile projeye katılım sağlanmasına karar verilmiştir.

KASIM-ARALIK DÖNEMİ EĞİTİM PROGRAMI
30 kasım 2016 çarşamba günü satış, ikna teknikleri ve beden dili, 14-15 aralık 2016 çarşamba-perşembe günleri ab fonları ve ar-ge inovasyon destekleri 7-8 aralık 2016 çarşamba-perşembe günleri inovasyon eğitimi 21 aralık 2016 çarşamba günü pazarlama yönetimi ve markalaşma konulu eğitim programları planlanmıştır. Tüm üyelerimizi ve görevlendirecekleri çalışanlarını bu programlara davet ediyorum.”

KMTSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz: “Ülkemiz üç yerde savaş veriyor. Suriye, Kuzey Irak ve PKK. Bunlar büyük maliyetli şeyler. Çok şükür ki, ekonomimiz güçlü. Devletin bir borcu yok. Borcun büyük bir kısmı özel sektörün. Ülkemizi ayakta tutan da özel sektör” dedi.

Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve en son Adana’da yaşanan yangın faciasında yaşamını yitiren öğrencilere ve Mehmetçiklere Allahtan Rahmet kederli ailelerine başsağlığı dileyen Başkan Öksüz, daha çok üretimin mutlak hedef olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın 42’inci olağan Meclis toplantısının açılışında konuşan Öksüz, ülkemizin yaşadığı terör olaylarına değinerek: “Ülkemiz üç yerde savaş veriyor. Suriye, Kuzey Irak ve ülkemizde PKK ile uğraşıyoruz. Bunlar büyük maliyetli şeyler. Çok şükür ki, ekonomimiz güçlü. Devletin bir borcu yok. Borcun büyük bir kısmı özel sektörün. Ülkemizi ayakta tutan da özel sektör. Petrolü olan bir ülke değiliz. Tek artımız üretkenliği ile nam yapmış özel sektörümüz.  Ayrıca özel sektörün alının vergiler ile yatırım yapıyoruz. Özel sektörün güçlü olması, çok kazanması devletin de aynı nispette kazanması demektir” dedi.

DÜNYA EKONOMİSİNDEN ÖTÜRÜ SIKINTIMIZ VAR
Dünya ekonomisinden ötürü yaşanan sıkıntılar olduğunu belirten Öksüz şöyle konuştu: “Dünya ekonomisinden dolayı yaşadığımız bazı sıkıntılarımız var. Dünya bu durgunluğu yaşıyor. Sebebi de, üretilen her dalda müthiş bir artış var. Özellikle işçiliğin, girdinin ucuz olduğu Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkeler tekstil gibi işçinin çok çalıştığı sektörlerde bize rakip oldular. İşimiz kolay değil.

HER ZAMANKİNDEN DAHA İYİ HESAP YAPMALIYIZ
Her zamankinden daha iyi hesap yapmak zorundayız. Her zamankinden daha fazla işimizi takip etmek zorundayız. ‘Gemisini kurtaran Kaptan’ diye çok güzel bir söz vardır. Büyük dayanışma içerisinde olacağız. Her zaman fikir alışverişinde sulanacağız. Şirketlerimizi daha verimli hale getirmenin yollarını arayacağız. Şirketlerimizde farkında olamadığımız çok şey var. Şirketimizin ne kadar kar ettiğini ne kadar zarar ettiğini asgari bir haftada takip etmemiz gerekir. Eğer takip etmez isek sene sonu bilançolarında altından kalkılamayacak rakamlar ile karşılaşılır. Onun için kaptan köşkünde oturmak yok. Sen kaptansan geminin makine dairesine de ineceksin, nereden su alıyor, almıyor mu? Her şeyi ile ilgileneceksin. 

ANLIK TAKİP ETMEMİZ GEREK
Olayı günlük ve anlık takip etmemiz lazım. Bilanço dönemlerinde şirketin nereye geldiğine bakarsak, altından kalkamayacağımız şeyler oluşmuş olur. Verimsiz ve zarar eden bölümlerimizi derhal kapatmamız lazım. O her gün bizim biraz daha yükümüzü arttıracaktır. Verimli bölümleri güçlendirmemiz lazım. Kahramanmaraş’ın eski bir sözü vardır; ‘Ününe değil ununa iş yapmalıyız.’ 

40 YILDAN BU YANA MÜTHİŞ BİR GELİŞİM VAR 
Teknolojinin ilerlemiş olduğu dünyada üç bölge var. Avrupa, Amerika ve Japonya. Oralarda teknoloji gelişiyor, onlar bu teknoloji ile önce bu işin kaymağını yiyip, İtalya, Çin, Türkiye gibi ülkelere satmaya başlıyor yavaş yavaş. Bizden sonra da Hindistan, Pakistan gibi ülkeler bu işi yaptığı zaman bizler artık o işten kazanç sağlayamaz hale geliyoruz. Kahramanmaraş ekonomisi 40 yıldan bu yana o kadar değişti ki. 1960 yılında Maraş’ın en varlıklı insanları toprak sahibi çiftçilerdi. Şimdi bu sektörde öyle birisi kaldı mı? 70-80’li yıllarda çırçır ve pamuk üretiyorduk, o üretim yapanlardan da kalmadı. Dolayısıyla sektörler geliyor, parlıyor, ölüyor insanlar gibi. Tekstil sektörü büyük bir sektör. Bu sektöre Türkiye’de doğdu, büyüyor ama ben ölüyor diyemem. O kadar derinlikleri var ki. Hala Almanya ve İtalya gibi ülkeler çok büyük para kazanıyorlar.  Sektörün kötüsü yok, sektörü geliştirememek var.

YENİ ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ
Türkiye’nin özellikle ithal ettiği ürünleri üretmemiz lazım. Devletin de bu konu da yeni bir düzenlemesi olacak. Bu işleri de yapmamız için bir araya gelip, büyük sermayeleri birleştirmek lazım. Kendi yaptığımız yanlışları da en kolay şey devlete yüklemektir. Önce kendi görevlerimizi çok iyi yapmamız gerekir. Şu anda Kahramanmaraş’ı ayakta tutan sektörlerin gelecek sene daha kazandıracağına inanmıyorum. Öbür sene daha az kazanmaya devam edecek. Çünkü rekabet yoğunluğu var. Biz bu sektörün daha farklı yerlerine gitmemiz lazım. Daha farklı işler yapmamız lazım. Kahramanmaraş ne zaman bu sıçramaları yaptı, yeni sektörlere girdi o zaman ekonomi gelişti. İplikçiliği keşfettik, 80-90’lı yıllarda Kahramanmaraş ekonomisi gelişti. Yavaş yavaş tekstil ve çelik mutfak eşyasını keşfettik. Yeni alanlar lazım size. Bize sanayiyi kendi kuralları ile yönetmemiz lazım. Özellikle işletmelerin sermayeleri çok önemli. İşletmelerin sermayeleri ile başka yatırımlar yapmak, çok ciddi zarar”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık