Kahramanmaraş 5. Tekstil Makineleri Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı

Kahramanmaraş Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle gerçekleştirilen 5’inci Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Kahramanmaraş Fuar Merkezinde açılışı yapılan fuara yerli ve yabancı firma temsilcileri ürünleriyle birlikte katıldı. Fuar, 28 Eylül Cumartesi akşamına kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kahramanmaraş'ta Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odasının desteğiyle düzenlenen 5. Tekstil Makineleri Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Kahramanmaraş Fuar Merkezi'ndeki açılışta yaptığı konuşmada, tarlada emekle başlayan sürecin çok büyük işletmelerle yeni iş alanlarına dönüştüğünü söyledi.

Güçlü bir ülke olmak istediklerini dile getiren Özdemir, şunları kaydetti:

"Güçlü bir ülke olmaktan kastımız birilerini sömürmek, birilerine hegemonya kurmak değil. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir zaman bir ülkeyi sömürmek için gücünü kullanmamıştır, her zaman mazlumların yanında olmuştur. Ülke olarak şöyle bir yapımız var. Bir mazlum gördüğümüz zaman cebimizdeki bütün parayı veririz, ama bakkala gidip ekmek aldığımızda o küçük para üstünü vermeyen bakkala da kafa tutarız. Bizim haksızlığa gelmeyen bir yapımız var."

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ise tekstil şehri Kahramanmaraş'ta 1990'larda yapılan atılımın devam ettirilmesi gerektiğini, buna hem şehrin hem de ülkenin ihtiyacı olduğunu söyledi.

Dünyanın ekonomik bir savaşın içerisinde olduğuna işaret eden Aycan, "Siyaseten milletin iradesiyle iktidarı değiştiremeyenler, devamlı ekonomik savaşlarla iktidarları yıpratmak ve değiştirme çabası içerisindedir. Türkiye'de de dünyada da yaşanan budur. Onun için bizim daha fazla üretmemiz ve daha çok satmamız lazım. Üretmek de yetmiyor, rekabet edebilmemiz lazım." diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise, "Gerçekten Kahramanmaraş'ımız tekstilde öncü şehirlerden biri. Türkiye'nin ihracat ve ithalat dengesine baktığımızda, ithalatımızı ihracatımız yüzde yetmiş beş civarında karşılıyor ama tekstilde ihracatımız ithalatımızdan fazla. Kahramanmaraş'ta ülkemizde öncü şehirlerden biri. Bildiğiniz gibi dün değil önceki gün de Uluslararası Tekstil Fuarı'nı açtık. Bugün de Tekstil Makineleri Fuarı'nı açmış bulunuyoruz. Bunun şehrimizde yapılması çok önemli. Çünkü bu Maraş'ın tekstildeki potansiyelini gösteriyor. Bir de şehirlerin rekabet gücü yaptıkları bu tip faaliyetler ile ölçülür. Bir çok kriter var ama kriterlerden biri de o şehirde ne kadar ulusal ya da uluslararası fuar, sempozyum, kongre gibi etkinlikler düzenleniyor, bu da şehirin rekabet gücünü gösteriyor. Burada Tekstil Makineleri Fuarı'nın da şehrimizde yapılması bizim bu alandaki rekabet gücümüzü ve kapasitemizi gösteriyor. O gün ifade ettiğimiz gibi tekstilde biz tabii ki markalaşmaya, katma değer yaratmaya daha fazla önem vermemiz lazım. Maraş'taki girişimcilerimiz bunun için son derece gayretle çalışıyorlar ve kapasitede var. Yarattıkları değerler var ama bunun üstüne çok daha fazlasını koymamız lazım. Çünkü katma değer yaratmadığını zaman rekabet gücünüz istenilen seviyede olmuyor. Bunun da önümüzdeki dönemde daha fazla gelişeceğini düşünüyoruz. Makine sektörüne baktığımızda dünyada hiçbir ülke bütün ihtiyaçlarını karşılamıyor ama mutlaka karşıladığı birçok şey var. Gelişmiş ülkelere baktığınızda kendilerine özgü sanayisi, teknolojisi ve markası var. Bunlar bizim için çok önemli. Türkiye bu manada son derece güzel gelişiyor ilerliyor bu alanda da güzel işler olacağını düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun da tekstil sanayisindeki atılımlarla kentin bugün, Türkiye'nin en güçlü ekonomilerinden birisi haline geldiğini vurguladı.

Dünyanın 125 ülkesine ihracat yapan kentin, iplikte, dokumada artık güçlü bir Türk markası olarak anıldığını belirten Zabun, "Kahramanmaraş, tekstil endüstrisinde büyük ölçekli yatırımlarla, pamuktan hazır giyime her alanda üretim yapan, son teknolojiye sahip fabrikalarıyla dünya moda merkezlerinin en önemli tedarikçilerinden birisidir. 5 milyar dolar sanayi üretimi ile Türkiye'nin gücüne güç katmaktadır." ifadelerini kullandı.

Zabun, bölgenin en önemli uluslararası organizasyonu konumunda bulunan, Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı'nın, sektörün üst düzey temsilcileri ve teknoloji üretenlerini ticari bir platformda buluşturduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından açılan ve 18 ülkeden 200 firmanın katıldığı fuar, 28 Eylül'e kadar gezilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.