5. Ulusal Pamuk Zirvesi, KMTSO'da gerçekleşti

Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) tarafından düzenlenen 5. Ulusal Pamuk Zirvesi, Kahramanmaraş'ta toplandı.

Ulusal Pamuk Konseyi'nin (UPK) sektöre ilişkin gelişmeleri değerlendirmek, sorunları tartışmak ve çözüm önerileri getirmek amacıyla 2 yılda bir düzenlediği ‘Ulusal Pamuk Zirvesi’nin beşincisi, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirildi.

Zirve'de konuşma yapan UPK Başkanı Bertan Balçık, "Ulusal Pamuk Konseyi'mizin 5.'sini teksil sanayimizin en önemli merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş'ta gerçekleştirmenin gurur ve sevincini yaşıyoruz. Bizlere ev sahipli yaparak bu mutluluğu yaşatan KMTSO ile Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanlarıma, üyelerine, çalışanlarına ve zirvemize sponsor olaran çok değerli kurum ve kuruluşlara şahsım ve konseyim adına teşekkür ediyorum. Pamuğun yaşam öyküsü toprakla başlar çiftçilerimizin alın teri ile life yağlı çiğde dönüşerek sürer. Sanayicimizin bilgisi, emeği ile iplik olur kumaş olur giysi olur binbir çeşit ürüne dönüşerek devam eder. Ulusal Pamuk Konseyi pamuğun yaşam öyküsündeki tohumdan giysiye yanı sıra yağa ve yeme uzanan katma değerin çevreci, sosyal ve ekonomik faaliyetlerle olabildiğince arttırılması ve adil paylaşımı için çalışır."  açıklamasında bulundu.

Sonrasında ise KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun konuşmasında, " Bu anlamda Ulusal Pamuk Konseyi'nin çok önemli katkıları var. Türkiye'de pamukla iştigal eden çiftçi, tüccar ve sanayicilerin temsilcisi olarak Ulusal Pamuk Konseyi üretici, tüccar ve sanayici adına rekabet gücünün arttırılması ve ulusal politika oluşturması bakımından çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu itibarla başkanımız sayın Bertan Balçık nezdinde Ulusal Pamuk Konseyi'ne iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum. Başarılı faaliyetlerin artarak devam edeceğine inanıyorum. Kıymetli konuklar, pamuk ülkemiz özel sektörünün temel direği olan tekstil sektörünün stratejik girdisi olarak bizim için çok önemli bir üründür. Pamuğun standardizasyon gelişmesi, katitesinin artması, tekstil sektörünün ihtiyacını tam olarak karşılaması ekonomimiz açısından son derece önem taşımaktadır. Dünya pamuk üretiminde ana oyuncular arasında yer alan aynı zamanda tekstilde çok ciddi bir ticaret payı olan ülkemiz, ihtiyacının büyük bir bölümünü ithalat ile karşılamak zorunda kalmaktadır. Genel olarak pamuk üretim alanlarımızın genişlemesi ülkemizde tarıma verilen desteklerin geri dönüşü olarak değerlendirilebilirsede verimlilik, maliyet ve sanayi açısından sürdürülebilirlik konusunda halen devam eden sıkıntılar olduğunu da biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'ninn farklı bölgelerinden sektör temsilcileri ve Bürokratlarında bulunduğu Ulusal Pamuk Konseyi tarafından düzenlenen "Tohumdan Hazır Giyime Yerli Pamuk" temalı 5. Ulusal Pamuk Zirvesine tekstil kenti Kahramanmaraş ev sahipliği yaptı.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.