AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal'ın eski danışmanı Dilek Konuş, gelen tepkilerden dolayı Milli Eğitim Şube Müdürlüğü'nden, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesin'e geçtiği iddia edildi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal'ın eski danışmanı Dilek Konuş'un sınavsız İl Milli Eğitim Müdürlüğüne şube müdürü olarak atanmasına kamuoyunda büyük tepkiler gelmişti.

Bugün ise Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası İl Temsilciligi, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne sınavsız yapılan atamaya sert tepki göstererek yazılı açıklama yapmıştı.

Konuyla ilgili Hürriyetçi Eğitim Sen İl Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada; "Eğitimde liyakat ilkesini gölgeleyen ve çalışma barışını bozan  D.M.K 76. Madde kapsamında yapılan atamalar eğitim çalışanlarının emeğinin çalınmasıdır." ifadesi yer almıştı.

Bu maddeye dayanarak yapılan atamaların iptali için  Hürriyetçi Eğitim Sendikası Genel Merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılı talepte bulunulduğu kaydedildi.

Açıklama yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı;

''Eğitim Çalışanlarının ekonomik, kültürel, sosyal ve mesleki kazanımları ile hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmeyi amaçlayarak çıktığımız bu yolda "Fikri Hür, İrfanı Hür, Vicdanı Hür Eğitim Çalışanlarının adresi olacağımızı ilk günden yüksek sesle ifade ettik. 

Bu kapsamda sendikal faaliyetlerimizi yürütmeye başladığımız bugünlerde İlimiz Onikisubat İlçesi Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne Dilek Konuş hanımefendinin 657 sayılı D.M.K  76. maddesi kapsamında (İdarenin takdiriyle) sınavsız olarak atanmış olması eğitim çalışanlarından büyük tepki almıştır.

İlgili hanımefendinin Kahramanmaraş Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilimiz Habibe Öçal'ın eski danışmanı olduğu ve siyasi yönleriyle ön plana çıktığı yerel basına yansımıştı.

Oysaki MEB Görevde Yükselme Yönetmeliği 6. Maddesinde Şube Müdürü olma yeterliliği için aranan şartlar belirlenmişken 76. Madde kapsamında yapılan bu atama ilimizde emeğiyle görev yapan tüm eğitimcilerin hakkının yenilmesi anlamına gelmektedir.Bu göreve adil bir sınav ile  kriterleri karşılayabilecek eğitimcilerin  atanma hakkı, siyasi müdahale ile gasp edilmektedir.

Sınav ile atama yapılmadığı takdirde;  kişinin mesleki yeterliliği ve liyakat sahibi olup olmadığı konusunda tereddütler asla giderilemeyecektir. Kahramanmaraş'ta Milli Eğitim Müdürlüğündeki atamaların Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Habibe Öçal'ın tercihine ve takdirine bağlanmış olduğu iddiası yine yerel basına sık sık yansımaktadır.''

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TALEPTE BULUNDU

Akşam saatlerinde alınan bilgiye göre; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, Habibe Öçal'ın eski danışmanı Dilek Konuş'un kamuoyundan ve sandika temsilcilerinden gelen tepkiler nedeniyle bir başka torpil adımının atıldığı öne sürüldü. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesine geçmesi için ilgili Bakanlığa yazılı müracaat edildiği ve Habibe Öçal'ın eski danışmanı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Şube Müdürü olarak ataması yapılan Dilek Konuş'un, bu sefer Büyükşehir Belediyesine geçmesi için Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından muvafakatı alınması için Bakanlığa başvurulduğu bilgisi geldi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ''EVET'' DEDİ

Konu ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürüne telefon ile ulaşıldı. Habibe Öçal'ın eski danışmanı Dilek Konuş'un İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ayrılıp ayrılmadığı soruldu. ''Henüz ayrılmadığını'' söyleyen İl Müdürü, Dilek Konuş'un Büyükşehir Belediyesine geçtiğinin konuşulduğunun sorulması üzerine ''EVET'' cevabını verdi.

Daha sonra sözlerine şöyle devam etti, ''Büyükşehir Belediyesi talep etti. Daha doğrusu bakanlıktan talep etti, daha bakanlıktan muvafakatı gelmedi bekliyoruz.'' dedi.

İLLAKİ MİLLETVEKİLİ DANIŞMANI MI OLUNMASI GEREKİR?

Sendika temsilcilerinden konuya ilişkin bilgileri olup olmadığını sorduk. Aldığımız cevap ilginçti. ''Kamuoyunda AK Partili belediyelerde, partili eş-dost-akraba atamalarını görmüştük ama bir Milletvekilinin eski danışmanının önce Milli Eğitim Müdürlüğüne şube Müdürü, daha sonra jet hızıyla Büyükşehir Belediyesine geçmek için Büyükşehir Başkanlığının ilgili bakanlıktan talepte bulunup atamasını istemesini görmemiştik. Bu nasıl bir torpil hızı. İllaki bir Milletvekili danışmanımı olunması gerekir. Büyükşehir Belediyemizin kadro açığı mı var ki, böyle bir talepte bulunmuşlar. Bu adaletsiz bir durum yaratmıyor mu? Dilek hanım öğretmense ve danışmanlık kadrosundan ayrılmışsa gitsin öğretmenliğini yapsın. Yazık günahtır. Bu bir vebaldir. Belediyemizde ise bir kadro açığı varsa yüzlerce üniversite bitirmiş evlatlarımız açıkta ve iş aramaktadır. Onların sesine kulak verilsin'' dediler.

Kahramanmaraş'ta çöp krizi! Ortalık mikrop kaynıyor Kahramanmaraş'ta çöp krizi! Ortalık mikrop kaynıyor