İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

İki lider görüşme sonrası açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Türk Lirası, olağanüstü değer kaybediyor. Fakat çözüm üretecek organ yok Türkiye'de. Normalde MB'nin fiyat istikrarıyla uğraşması gerekirken işini bırakmış, dövizin yükselmesine izin vermiş durumda. Nasıl olurda, sadece seyirci durumda kalır? Rezervi yok, 128 milyar doları buharlaştırdılar. Nereye gittiği hala belli değil. Net rezervi -35 milyar dolar, müdahale edemiyorlar. Bütün bunlara karşı, bizim bir sorumluluğumuz var. Bu gidişe seyirci kalmak mümkün değil. Bir şeyler söylesinler istiyoruz. Birisi çıkıp açıklama yapsın istiyoruz, karşımızda bir duvar var. Bizlerde sorumluluk hisseden genel başkanlar olarak bir araya geldik. Bütün fatura vatandaşa çıkıyor, Saray'dakilerin keyfi yerinde...

Böyle saçmalıklara ekonomi yönetilemez. Yönetemediklerini biliyoruz, yönetemiyorlar. Koskoca bir kurum (Merkez Bankası) sadece Türkiye'de değil dünyada itibarsızlaştırıldı. Milletin sırtına daha fazla yük yükleme.

Bir an önce seçime gitmemiz gerekiyor

Bir an önce seçime gitmemiz gerekiyor diye belirten Kılıçdaroğlu, "Sorunların çözülmesini kendine görev gören bir anlayışla sesleniyoruz, bir an önce seçime gidelim. Yeni bir hükümet gelsin, doğru dürüst seçime gidelim.

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

Gittikçe ağırlaşan bu ekonomik tabloyu, tahminimizden öte vatandaşlarımızı etkilediğini, bu 'şahsım' hükümetinin, ülkemizi aşıracak, kaçıracak söylemlerinin, tam tersi ülkemizi yere çaktığı büyük bir problemle karşı karşıyayız. Ekonomisinin iyi olmayan devletlerin, bağımsızlığının da olmayacağını bilen insanlar olarak, 'vatandaşlarımıza çare gösterebilir miyiz?' diye konuştuk.

"TARAFSIZ ŞEKİLDE SEÇİMLERİN YAPILMASI LAZIM..."

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından Akşener söz alırken euro 12 liraya, dolar ise 10,62'ye yükseldi.

Ekonomi kitabı yazıp bununla övünen, devleti kendi gibi gören, kişiye bağlı hükümet sisteminin Türkiye'yi getirdiği nokta ortada. Bir araya gelip, acil çözüm reçetelerini ortaya koyup, çözüm aradık. Acil seçim çağrısına katılıyorum. Tarafsız şekilde seçimlerin yapılması lazım...."