Polonya'ya İspanya'dan karnabahar getiren bir TIR'da, piyasa değeri yaklaşık 1 milyon euro (4.5 milyon zloti) olan mariuahana ele geçirilirken, gözaltına alınan 2 TIR şoförü ile nakliye firmasının sahibinin tutuklanmasına karar verildi.

Polonya'ya karayoluyla uyuşturucu madde sokulacağı ihbarını alan Polonya polisi yaptığı araştırma neticesinde, uyuşturucunun Almanya-Polonya sınırı üzerinden TIR aracılığıyla getirileceğini belirledi. Jedrzychowice-Ludwigsdorf sınır kapısından Polonya'ya giriş yapan TIR'ı takibe alan Polis Merkez Soruşturma Bürosu (CBSP) yetkilileri, Jedrzychowice köyü yakınlarındaki bir park alanında TIR'ı durdurdu. Yapılan ilk incelemede TIR şoförleri İspanya'dan 16 ton karnabahar getirdiklerini belirtirken, TIR'da arama yapmak için narkotik köpekleri devreye sokuldu. Köpeklerin tepki vermesi üzerine ise TIR, gümrük sahasına çekilerek X-ray cihazına sokuldu. Burada yapılan detaylı aramada TIR'ın dorsesinde karnabahar kasalarının altındaki zeminin özel olarak yapılmış döşemeyle kapatıldığı belirlendi.

Ülke kapılarını Ruslara açtı! Kaçan kişilere iltica hakkı Ülke kapılarını Ruslara açtı! Kaçan kişilere iltica hakkı

TIR'daki karnabaharların boşaltılmasından sonra özel bölmeyi açan görevliler, paketler halinde hazırlanmış 154 kilogram marihuana ele geçirdi. Piyasa değerinin 4.5 milyon zloti (yaklaşık 1 milyon euro) olduğu belirtilen uyuşturucuya polis tarafından el konuldu. TIR'ı İspanya'dan Polonya'ya kadar dönüşümlü olarak kullanan 2 TIR şoförü ile nakliye firmasının sahibi ise gözaltına alındı. Şüpheliler daha sonra çıkarıldıkları mahkemede uyuşturucu kaçakçılığı suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

(Kaynak: İHA)