Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'ndeki skandallar her geçen gün artarken Kanal Maraş'ın ''Büyükşehir Belediyesi'nin aldık dediği '10 yeni otobüs' gerçeği'' başlıklı haberi gündem yarattı.

Türkiye, Kanal Maraş'ınBüyükşehir Belediyesi'nin aldık dediği '10 yeni otobüs' gerçeği” haberini konuşuyor.

Cuma günü Kanal Maraş'ın haberinde, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl satın aldığı 5 otobüsü boyatarak, yeni hizmete sunulan 5 adet otobüslerle birlikte 10 yeni orobüs açıklaması ve tören alanına 9 adet otobüsü dizmesi vatandaşların tepkisine yol açtı.

İki gündür büyük tartışma yaratan haberimize Büyükşehir Belediyesi'nden henüz yanıt gelmedi. 

TÜRKİYE KANAL MARAŞ'IN HABERİNİ KONUŞTU

Kanal Maraş, AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin geçen sene alınan otobüsleri boyatmasını Türkiye'nin gündemini taşırken, Kanal Maraş'ın bu haberi ulusal medyada da geniş yer buldu. Sözcü Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi  Ulaşım Daire Başkanı Melike Özdemir, ''Önce Gaziantep'te boyanan otobüsün İzmir'de gelirken çizildiği için boyandığını söyleyerek otobüslerin boyandığını kabul etmek istemedi. Ancak, daha sonra otobüslerin boyanmasıyla ilgili fotoğraflar üzerine, bu otobüslerin diğerlerinden ayrı olarak ana hatlarda çalıştırılacağını ve yolcuların dikkatini çekmek için kırmızı renge boyatıldığını açıkladı.''

ÖZTUNÇ: DİĞER OTOBÜSLERİDE BOYATSALARDI ALGI TAM OLURDU

Sözcü Gazetesine konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, "Eksik yapmışlar, keşke diğer otobüsleri de boyayıp getirselerdi algı tamam olurdu" dedi.

Kanal Maraş'ın haberi Sözcü, Cumhuriyet, Tele1 , Yurt Gazetesi ve T24, gibi sitelerde de geniş yer buldu.

Öte yandan söz konusu haber sosyal medyada çokça konuşulup paylaşıldı.

SOSYAL MEDYA HESABINDA ‘ESKİ’ YOK

Törende otobüslerden bazılarının geçen yıl bazılarının ise bu yıl satın alındığını açıklayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, sosyal medya hesabından “56 milyon TL yatırımla ulaşım filomuza eklediğimiz yeni araçların tanıtımı için Gurup Başkan Vekilimiz Sn Mahir Ünal, İçişleri Komisyonu Başkanımız Sayın Celalettin Güvenç, Valimiz, İl Başkanımız ve teşkilatımızın katılımlarıyla gerçekleştirdik. Kendi öz sermayemizi kullanarak hemşerilerimizin hizmetine sunduğumuz, 10 otobüs, 5 itfaiye aracı, 35 ilaçlama aracı, 13 halk ekmek aracı hayırlı olsun” açıklaması yaptı.

Başkan Güngör'ün bu mesajında otobüslerden 5'inin geçtiğimiz yıl alınmasıyla ilgili bilgiyi paylaşmaması dikkat çekti.

ESKİ OTOBÜSLER YENİLERİN YANINA DİZİLDİ

Törende, hizmete 10 otobüsün girdiğinin açıklanmasına rağmen, tören alanında sıralanmış 9 otobüsün bulunmasıyla ilgili sır perdesi ise daha sonra aralandı. Buna göre geçtiğimiz yıl otobüs filosuna katılan 5 otobüs boyanmak üzere Mercedes Benz'in Gaziantep Servisi'ne gönderildi. Otobüslerden 4'ü boyandı. Ancak, biri törene yetiştirilemedi.

Bunun üzerine 4 otobüs, yeni alınanlarla birlikte sıraya dizilerek süslenip, bir yıl sonra yeniden hizmete sunuldu. Kalan otobüs de törenden iki gün sonra boyası bitirilip belediyeye teslim edildi.

Eski otobüslerin kırmızı renge boyanıp yeni otobüslerle birlikte sergilenmesine tepki gösteren vatandaşlar, “Madem kırmızıya boyayacaklardı niye turkuaz alıp sonradan boyadılar? Ya da onlar eskiden olduğu gibi turkuaz renkle hizmet vermeye devam etse ne kaybedilirdi? Bu belediyenin imkanlarının çarçur edilmesi değil de nedir?” diye tepki gösterdi.

İŞTE ESKİ OTOBÜSLERİN GAZİNATEP'TE BOYANDIKTAN SONRAKİ HALİ VE KANIT PLAKALARI

277978594_354016199849534_376802738751969518_n

ŞASE NUMARALARI AYNI

Edinilen bilgiye göre AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal'ın da katıldığı törende bir yılı aşkın süredir turkuaz renkle hizmet veren 46 ADP 047, 46 ADP 048, 46 ADP 049, 46 ADP 050 ve 46 ADP 051 plakalı otobüsler kırmızıya boyanıp vatandaşlara sunuldu. Ruhsatlarında renkleri turkuaz olarak işlenmiş olan 5 otobüsün önümüzdeki hafta içinde yeni renkleriyle tescil belgelerinin çıkarılmasının ardından sefere başlayacakları öğrenildi.

"İŞLERİ GÜÇLERİ YURTTAŞI KANDIRMAK!"

AK Partili Büyükşehir Belediyesi'nin eski otobüsleri boyayıp, yeni gibi tören alanında dizmesine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ise, “Eksik yapmışlar, keşke diğer otobüsleri de boyayıp getirselerdi algı tamam olurdu” dedi.

Öztunç, “Hizmet veremiyorlar. İş yapamıyorlar. Yaptıkları tek şey algı ile milleti kandırmaya çalışmak. Ama sokaktaki vatandaşımız her şeyin farkında. İlk seçimde bu algı operasyoncularına gereken dersi de verecek merak etmesinler” diye konuştu.

‘VATANDAŞ İNCELESİN DİYE’ GETİRDİK

Soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi  Ulaşım Daire Başkanı Melike Özdemir, önce Gaziantep'te boyanan otobüsün İzmir'den gelirken çizildiği için boyandığını söyleyerek otobüslerin boyandığını kabul etmek istemedi. Ancak daha sonra otobüslerin boyanmasıyla ilgili fotoğraflar üzerine, bu otobüslerin diğerlerinden ayrı olarak ana hatlarda çalıştırılacağını ve yolcuların dikkatini çekmek için kırmızı renge boyatıldığını açıkladı.

Kahramanmaraş dahil 8 ilde dev operasyon: Çok sayıda gözaltı kararı Kahramanmaraş dahil 8 ilde dev operasyon: Çok sayıda gözaltı kararı

Özdemir, “Özellikle üniversite öğrencilerimizi daha hızlı ve konforlu, kapasitesi yüksek otobüslerle taşımak istiyoruz. Bu yüzden de filomuzun diğer otobüslerinden farklı renk tercih edildi” dedi. Ulaşım Daire Başkanı Melike Özdemir, eski otobüslerin yeni otobüslerle beraber vatandaşlara neden sergilendiğiyle ilgili soruyu yanıtsız bırakırken, Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkilileri ise eski otobüslerin, “Uzun güzergahta hizmet verecek araçları vatandaşın incelemesini sağlamak amacıyla” tören alanına götürüldüğünü savundu.

YEREL MEDYADA BAZI DALKAVUKLAR VAR

Kanal Maraş'ın gündeme getirdiği eski otobüslerin boyanarak yeni alınmış gibi tören alanına getirilmesi haberimizle ilgili bazı yerel medyadaki dalkavukzade, alel acele sitesinde aleyhte haber yapmaya çalışmış. Bugün ise ulusal medyada Kanal Maraş'ın haberinin yer alması karşısında o dalkavukzade ne yapacak merak ediyoruz. Konu ile ilgili Genel yayın Yönetmenimiz Mustafa Karaaslan şunları söyledi; ''Biz halkın yararına ve doğru haber yapmaya çalışıyoruz. Kimin ne olduğu belli. Halk tarafından izlenmiyorlar bile. Haber sitelerinin üç aylık ziyaretçi sayısını Kanal Maraş bir günde alıyor. Halkın teveccühü kimden yana olduğu açık belli. Onlar üç kuruş ilan reklam uğruna kuzu kuzu şakşakçılık yapmaya, halkı kandırmaya devam etsinler. Çok fazla kıpraşmasın o dalkavukzade, eski çalıştığı ve çıktığı işyerindeki belgeler yayınlanırsa kimin patlayacağı o zaman belli olur'' dedi. 

BOYAMA PARASIYLA YENİ BİR TANE OTOBÜS DAHA ALINIRDI

Haberimizin yayınlanması sonrasında bazı vatandaşlar ihbar hattımıza yazdıkları mesajda; ''Boyama parasıyla yeni bir otobüs daha alınacağını'' söylemeleri enterasandı. Gerçektende 5 otobüs kaç paraya boyatıldı ve bu 5 otobüs kaç paraya alındı? Büyükşehir Belediyesinin kamuoyuna bu konuda bir açıklama yapım yapmayacağı merak ediliyor.