İYİ Parti’li Konya ve İstanbul milletvekilleri Yokuş ve Nuhoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergeleri verdiler.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “İlaçların yıllardır sahte evrak ile el altından satıldığı, uyuşturucu madde yapımında kullanılan bu ilaçların Suriye'ye gönderildiği yönündeki iddialar doğru mudur?” diye sordu.

1-453

(İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş)

Yokuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Hastanesi'nde son kullanım tarihleri geçen 2013,2018 tarihli ilaçlara yeni tarihli etiket yapıştırılarak kullanılması kamuoyuna daha önceden yansımıştı. Etkin maddesi de feniraminmaleat olan bu ilacın alerji ilacı olduğu ortaya çıkmış ve son kullanma tarihi geçen bu ilaçlar hastalara da uygulanmıştı.  
Bununla birlikte, ilaç deposunda çalışan görevli tarafından uyuşturucu imalatında kullanılan bazı ilaçların kayıp olduğu bazı ilaçların imha edildiği ve ilaç firmalarının tarihi geçmeye yakın ilaçları almadığı iddia edilmişti. O dönem yapılan basın açıklamasında tarihi geçen ilaçların imha edildiği yönünde bir açıklama yapılmıştı.

Geçtiğimiz Eylül ayında ise bazı üniversitelere rektör ataması yapılmasıyla birlikte Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine atanan yeni rektör, ihbarı değerlendirmiş ve hastane eczanesinin sayımını istemiştir. Sayım sonucunda eczane deposunda bulunması gereken ama olmayan Diazem, Contramal, Midolam, Talinat, Rentanil, Tradolex, Aldolanvb binlerce paket ilacın olmadığı tespit edilmiştir. Narkotik etkisi olan kayıp ilaçlar aynı zamanda uyuşturucu imalatında kullanılan ilaçlar olduğu uzmanlarca ifade edilmektedir.

16 Kasım 2022 tarihinde yeniden kamuoyuna yansıyan bilgiler doğrultusunda;

1-    Yaklaşık 100 kg. kayıp olan ve uyuşturucu imalatında kullanılan ilaçlarla ilgili Bakanlığınız bir çalışma yapmakta mıdır?

2-    İlaçların yıllardır sahte evrak ile el altından satıldığı, uyuşturucu madde yapımında kullanılan bu ilaçların Suriye'ye gönderildiği yönündeki iddialar doğru mudur?

3-    Ülkemizde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında, ele geçirilen uyuşturucu maddeli ilaçlara rastlanmış mıdır?

4-    Şayet rastlanıldı ise kaç kilogram uyuşturucu yapımında kullanılan ilaç ortaya çıkmıştır?

5-    Ülkemize kaçak yollarla giriş ve çıkış yapanların üzerinden bahsi geçen ilaçlara rastlanmış mıdır?”

Kahramanmaraş’ta teröre yönelik operasyon: 3 tutuklama Kahramanmaraş’ta teröre yönelik operasyon: 3 tutuklama

“Bu gelişmeleri Sağlık Bakanlığı nasıl açıklayacaktır?”

Benzer bir soru önergesini de İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu verdi. 

2-269

(İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu)

Nuhoğlu, insan sağlığının her şeyden önce geldiği belirterek şunları konuştu, "Son kullanım tarihleri geçtiği hâlde üzerine yeni tarihli etiket yapıştırılarak kullanıma sunulan ilaçlar olduğu basına yansımıştı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun "İlaçların üzerindeki seri numarayla ilacın üzerine sonradan yapıştırılan etiketteki seri numara eşleşiyorsa kullanıma uygundur." şeklinde talihsiz bir açıklaması olmuştu. Olayın açığa çıktığı üniversitenin yönetimi değişince, üstü örtülen korkunç gerçek anlaşılmıştır. İhbar üzerine, ilaç deposunda kayıp ilaçların olduğu, uyuşturucu yapımında kullanıldığı iddia edilmektedir.

Benzer sahtekârlıkların nerelerde ve hangi boyutlarda olduğu şimdilik bilinmiyor. Bu gelişmeleri Sağlık Bakanlığı nasıl açıklayacaktır?

Bize göre, insan sağlığı her şeyden önce gelir, elbette hesabını soracağız. ”