Ardı arkası kesilmeyen zamlar Kahramanmaraşlı vatandaşların cebini yakıyor. Bütün uyarılara rağmen yükselen zamlar bir türlü inmiyor. Yerli ve yabancı turistlerin tercih noktasında ilk sırada yer alan Kahramanmaraş'ta yeme-içme sektöründe yaşanan kriz tepki çekiyor. Kahramanmaraş'ta son zamanlarda sayısı artan yerli ve yabancı turistlerin ve Kahramanmaraşlıların kentteki en büyük şikayeti pahalılık oldu.

Dondurmanın başkenti Kahramanmaraş'ta yeme-içmeye kadar herşeye zam geldi. Bilindiği üzere dondurma kentte yüksek fiyata satılıyor. Kış olduğu için kentteki vatandaşlar dondurma yemeyi şu günlerde pek tercih etmiyor.

Kahramanmaraş'ta halk ekmek büfe önünde saatlerce bekleyen vatandaşlar çileden çıktı! Kahramanmaraş'ta halk ekmek büfe önünde saatlerce bekleyen vatandaşlar çileden çıktı!

Kahramanmaraş'ta tavuk döner dürümü 15 TL'ye kadar çıkarken, kebap çeşitlerinde fiyatlar tavan yaptı. Bir dürüm ciğer kebabı 25-30 liradan satılırken, ayranın ise 3-5 liraya kadar yükseldi. 

Kahramanmaraş'ın en önemli tatlısı hem baklava hemde dondurmada yaşanan aşırı fiyat artışı karşısında yetkililer çaresiz. Tüccarlar, şehre gelen turist sayısı arttıkça pandemi sırasında uğradıkları ekonomik zararı dengelemek istiyorlar.

KENTTEKİ YETKİLİLER UYARIYOR AMA NAFİLE

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun düzenlenen onlarca toplantıda artan fiyatlarla alakalı esnafı uyardı. Bu uyarıları dikkate almayan esnaflar, pandemi döneminde kapalı oldukları andaki ekonomik sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Kentte yiyecek içecek sektörünün yükselişiyle karşı karşıya kalan yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra kentte yaşayanlar da şikayet etmeye başladı. Son aylarda kırmızı ve beyaz ette  aşırı bir artış olmamasına rağmen, lokantalardaki fahiş fiyatlar halkın tepkisine neden oluyor. Restoranda 4 kişilik bir aile için bir yemek ortalama 180 liraya mal oluyor. Bu  bazı restoranlarda 300 liraya kadar çıkıyor.

ESNAF FİYAT TARİFESİNDE GERİ ADIM ATMIYOR

Kahramanmaraş'ın tüm dünyaya ünü kavuşan yeme içmesiyle ilgili olarak üst üste yediği zamlarla neredeyse alınamayacak duruma geldi. Kahramanmaraşlı vatandaşlar lokantaya girdiklerinde fiyatları görür görmez büyük bir şok içerisinde kalıyorlar. Bazı vatandaşlar lokantayı tercih etmezken, kentte gelen yerli ve yabancı turistler ise fiyatları nedeniyle lokantadaki yemekleri artık az almaya başladılar. Her seferinde girdilere yapılan zammı öne süren lokanta işletmeleri son dönemde girdilere zam yapılmamasına rağmen fiyat alışkanlıklarından hiç vazgeçmiyorlar.

TAVUK DÖNER NEDEN 15 LİRA? LAHMACUN 5 LİRA

Sokakların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve Kahramanmaraşlılar tarafından da tercih edilen tavuk döneri ise şu günlerde 15 TL'ye kadar satılıyor. Yanında ayran bulunduğu takdirde fiyat yükseliyor. Doları işaret ederek fiyatları yükselen lahmacun ise 5 TL. Doların gerilemesiyle birlikte lahmacun fiyatları ise hala aynı.  Bu kar oranının oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Kahramanmaraşlılar fiyat tarifelerine yetkililerin bir an önce müdahale etmesini istiyorlar. Vatandaşlar ise bu durumdan şikayetçi olduğunu bildirmek isteriz.