Kahramanmaraş'ta servis ücretlerine zam geldi. Okul servis ücreti 0-5 km arası aylık 470 lira oldu. Okul servislerinde 15 kilometre ve üzeri mesafe ise 560 TL olarak ücretlendirilecek.

Kahramanmaraş'ta park halindeki minibüs alev topuna dönüştü Kahramanmaraş'ta park halindeki minibüs alev topuna dönüştü

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması öğrenci ve velilerin sorunlarına her gün bir yenisi ekliyor. Okul masraflarının önemli kalemlerinden olan servis ücretleri ise el yakıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi (KMBB) UKOME toplantı sonucunda okul ve personel servisine zam teklifi kabul edildi.

2022-2023 eğitim öğretim yılı için uzun zamandır beklenen öğrenci servisi ücretleri açıklandı. Bu yıl açıklanan yeni tarifelere göre 0-5 kilometre arası 470 lira, 5-10 kilometre arası 500 lira, 10-15 kilometre arası 530 lira, 15 kilometre ve üzeri mesafeler ise 560 lira olarak ücretlendirildi. Artan akaryakıt fiyatları nedeniyle anaokulu rehberlik ücretleri 150 liralık yeni bir fiyat listesi olarak açıklandı ve ebeveynler bu fiyat artışına şaşıramadıklarını dile getirdi.

470 TL'den başlayıp 560 TL'ye kadar çıkan servis ücretlerinden ne veliler ne de servis işletmecileri memnun. Veliler artık çocuklarını servise bindiremez hale geldi.

Okul servislerinde yaşanan sorunları konuştuğumuz adını vermek istemeyen veliler, yapılan fahiş zamlara tepki gösterdi.

Açıklanan ücretleri ilave olarak 100 TL etkinlik ücreti, 50 TL'de takip program ücreti ilave ettiklerini ve bunlarla birlikte 620 TL yapıldığı öne sürüldü. 

liste-3

SERVİS ÜCRETLERİ TÜİK’E DEĞİL PEYNİRE ENDEKSLENDİ!

Bizi arayan veliler aynen şunları söylüyor:

“Bu kadar artış beklemiyorduk. Neye uğradığımızı şaşırdık. Servis ücreti olarak 470 lira istendi. Para pul kalmadı. Aradan iki eğitim-öğretim dönemi geçti. Peki TÜİK’in enflasyon oranıyla örtüşüyor mu? Bu TÜİK enflasyonu sadece memur ve emekli maaşlarına ayar yapmak için mi icat edildi? Servis zamlarını TÜİK’e göre değil peynire göre yapıyorlar herhalde!. Okullar açılalı 3 hafta oldu, servis şoförleri bizden 620 lira gibi bir ücret istediler. Çok pahalı, biz bu konuda çok çile çekeceğiz”