Türkiye'deki kaçak göçmenler ve sığınmacılarla ilgili tartışmalar devam ederken, Kahramanmaraşta geçici sığınma merkezinden kaçan mülteciler olduğu öğrenildi.


Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan sığınmacıların barındığı Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezinde flaş gelişmeler yaşanıyor.

Türkiye'de mülteciler ile ilgili sert tartışmalar yaşanmaya devam ederken, Kahramanmaraş'ta yaşanan olay akıllara durgunluk verdi.

Kanal Maraş muhabirinin güvenli kaynaklarından aldığı bilgiye göre; Kahramanmaraş'ın merkez Dulkadiroğlu İlçesi'ne bağlı Çadırkent bölgesi'ndeki 6'ncı mahallede bulunan yaklaşık 41 mültecinin kamptan kaçarak firar ettiği belirtildi.

Bu durum üzerine olay yerine gelen güvenlik ekipleri olayla ilgili detaylı araştırma ve çalışmalarını sürdürürken, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Çadırkentten kaçan mülteciler için arama çalışmaları başlattıldığı ifade edildi.

Başkonuş'ta akan sular zehirli mi? Başkonuş'ta akan sular zehirli mi?

FİRAR EDEN SURİYELİ MÜLTECİLER NEREYE GİTTİ?

Kahramanmaraş'ta kaçan Suriyeli mültecilerin ise nereye gittiği merak edilirken, bazı yetkililerden alınan bilgiye göre; ''Kaçan (firar eden) kişilerin olduğu, kaç kişinin firar ettiğinin sayısının tam olarak belirlenmesi maksadıyla sayım yapıldığı, Kahramanmaraş şehirler arası yollarda emniyet güçlerinin sıkı takibi için onlara bilgi verildiği, şehrin merkez içerisinde emniyet güçlerimizin teyakkuzda bulunduğu, er ya da geç firar eden kişilerin yakalanacağını'' ifade etti.

YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA GELECEK Mİ?

Dulkadiroğlu ilçesi sivricehüyük mahallesinde inşaa edilen modern konteyner kentte yaşamlarını sürdüren Mülteciler, neden firar etmiş olabilirler? Dört tarafı demir parmaklıklarla sarılı, 7-24 askeri nöbetin tutulduğu bölgede mülteciler nasıl ve ne şekilde firar edebilirler? Dışardan veya içerden bir yardım sözkonusu olmadan firar etmelerinin imkanı yoktur. Ancak bu kişiler dışarıya çalışma izni bilgisi dahilinde çıkarak firar ettilerse bunun sorumlusu kim olacaktır?

Kamuoyu bu konuda yetkililerden bilgi beklemektedir. Firar eden kişi sayısı tam olarak nedir? Firar edenler yakalandığı takdirde sınır dışı edileceklermidir?