Kahramanmaraş’ta bir buçuk metreyi bulan kar kalınlığının ardından dondurucu soğuk başladı.

KAHRAMANMARAŞ´IN YAKLAŞIK 30 KÖYÜ SİBİRYA’YI ARATMIYOR

Kahramanmaraş’ta etkili olan yoğun kar yağışı sonrası 30 köy adeta buz tuttu. Göksun İlçesine bağlı Acıelma, Hoğdaş, Kaleboynu, Kazandere, Kınıkkoz, Kurucaova köylerinde kar kalınlığı bir buçuk metreye ulaştı.

DONDURUCU SOĞUK HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Bir haftadır yağan kar yağışının ardından Göksun ve Çağlayancerit ilçelerinin mahallelerinde başlayan dondurucu soğuklar nedeniyle evlerin çatılarında uzun buz sarkıkları oluştu. Yollar kar pistine dönüştü. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 15 derece ölçüldüğü Göksun’un köylerinde yaşayanlar, soğuk hava dolayısıyla zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamayı tercih ediyor. Dondurucu soğuklar nedeniyle ağaçlar, elektrik direkleri ve teller buzla kaplandı. Köylerde kartpostallık manzaralar oluştu.

Kar nedeniyle evlerinin kapısına kadar kapanan köylüler, küreklerle yollarını açıp damların başındaki biriken karları temizlemek için saatlerce mücadele ediyorlar. Köyden ilçeye gidişler durdu, nisan ayına kadar karla mücadele içerisinde yaşayacaklarını söyleyen vatandaşlar, bölge için yağmur ve karın da lazım olduğunu ifade ettiler.

Hayvancılık yapan üreticiler de zorlu hayat şartlarıyla mücadele ediyorlar. Küçük ve büyük baş hayvanlar köylerin ağıl ve ahırlarında yemleniyor. Bölgede kar yağışı ve tipi nedeniyle 28 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı. Kara yolları ve belediye ekiplerince kapalı yolların açılması için çalışmalar sürdürülüyor.