CHP Onikişubat İlçe başkanı Ünal Ateş, Kahramanmaraş'ta Kılavuzlu anakanalı rehabilitasyon ve heyelan önleme işi ihalesiyle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Ana muhalefet partisi CHP'nin Onikişubat ilçe başkanı olan Ateş; ''Harcanan her paranın bizlerden toplanan vergiler ile tüyü bitmemiş yetimin de hakkının olduğunu gözeterek harcandığını göz önünde bulundurduğumuzda kafamıza takılan soruları ilgililere iletmek istiyoruz.'' diyen Ateş; "Kahramanmaraş'ta yapılan ihalede kafa karıştıran bir takım olaylara şahit olduk" ifadelerinde bulunarak, şunu söyledi; ''işin maliyet bedeli 273.290.466,14 TL olup çok enterasan en düşük teklif bedeli 272.990.012,46 TL. Bunun her tarafında şaibeler gözüküyor'' dedi.
 

Kahramanmaraş'ta 'Silindir' operasyonunda 77 gözaltı! Kahramanmaraş'ta 'Silindir' operasyonunda 77 gözaltı!

ihalleeee
 

CHP Onikişubat İlçe başkanı Ünal Ateş yapmış olduğu yazılı açıklamada şunları söyledi;

İşin Adı : Kılavuzlu anakanalı km 15+100 - 15+400 arası rehabilitasyon ve heyelan önleme işi ihalesi

31/01.11.2022 tarihinde yapıldı. Bu ihale yapılmadan önce iş ile ilgili süreci takip ediyor idik önce Kahramanmaraş DSİ 20. bölgede ihale yapılmak üzere tüm hazırlıklar tamamlandı fakat ne olduysa son dakika ihale iptal edilerek genel müdürlük bünyesine alındı. Genel müdürlük bünyesinde yapılan ihale sonucu çok ilginç. İhaleye çağrılan firmalar ise çok tanıdık; Ziver inşaat A.Ş, Limak A.Ş, Ozaltın A.Ş, Ozkar A.Ş.

İlk teklifte bu iş için 404.000.000 teklif veren firma 2 teklifte birdenbire 130 milyon tenzilat yaparak 272.990.012  liraya işi alıyor. Diğer katılan 4 firma ise 350 milyon ve üzerinde teklif veriyor. İşin yaklaşık maliyeti ise ne tesadüf ki 273.290.466  TL yani işi alan firma binde bir Kırım ile işi almış oluyor.

Bu iş ile ilgili kafamızdaki sorular şunlar; bunların cevaplanması gerekiyor:

  • Yaklaşık maliyetteki fiyatlarda, birim fiyatlar haricinde  güncel fiyatlar diyerek analizlerle yeni fiyatlar belirlenmiş ve kullanılmış mıdır?
  • Bölgedeki yaklaşık maliyet ile Genel Müdürlüğün hazırladığı yaklaşık maliyetler arasında ne kadar fark vardır bu fark niye oluşmuştur?
  • İhaleye pazarlık (davetiye) ile firmalar çağrılmıştır. Böyle bir iş niye açık usul ile ihale edilmemiştir?
  • Açık usul ile ihale edilemeyecek ise gerekli rekabetin sağlanması açısından niçin daha fazla firma çağrılmamıştır?
  • Bu firmalar bu tür işler  yapmış mıdır bu konuda tecrübeleri var mıdır?
  • Bu işe davet edilen firmalar Bakanın ve Genel müdürün talimatıyla mi belirlenmiştir?
  • Açık usul ihale ile yapılan işlerde %10 Kırım ile bile iş verilmez iken binde Birlik Kırım ile bu iş nasıl verilmiştir?
  • Son olarak da şunu sormak istiyoruz. İşi alan firma ile iktidar partisi arasında nasıl bir bağ vardır?