Kahramanmaraş'ta 1962 yılında atandığı köyde Türkiye haritalı havuz yaparak öğrencilerine uygulamalı ders vermek isteyen öğretmenin 1 yaşındaki kızının açılış günü havuza düşerek boğulup can vermesi köylüleri yasa boğdu. Öğretmenin hayatı da en az filmlere, kitaplara konu olacak cinsten.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine Bağlı Alibeyuşağı köyüne 1962 yılında öğretmen olarak atanan Mustafa Tugcu’nun havuz hikayesi yürek burktu. Açılış günü yaptığı havuzda kızı boğulan Mustafa Öğretmen, buna rağmen çocuklara ders vermeye devam ederek, köyden eğitimli nesillerin çıkmasını sağladı.

kahramanmaras-havuz_hikayesi_1

Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Alibeyköyü uşağında öğretmen olan Mustafa Tugcu’nun, eğitimli nesiller çıksın diye kollarını sıvayarak Türkiye haritalı bir havuz yaptı.

kahramanmaras-havuz_hikayesi_2

Köy ahalisinin de yardımı ile havuz 1963 yılında bitirildi. Tam açılışı günü öğretmenin 1 yaşındaki Gülderen ismindeki kızı havuza düşerek boğuldu. Bunun üzerine köy halkında derin bir üzüntü oluştu.

kahramanmaras-havuz_hikayesi_3

Gözden kaçırmayın

Kahramanmaraş'a misket büyüklüğünde dolu yağdı Kahramanmaraş'a misket büyüklüğünde dolu yağdı

İdealist Mustafa Öğretmen ise her şeye rağmen, köy okuluna kazandırdığı 10 metre eninde, 15 metre boyunda havuzlu Türkiye haritasında ders vermeye devam ederek, eğitimli nesillerin çıkmasını sağlarken, emekli olan Mustafa öğretmen 3 yıl önce yaşamını yitirdi.

kahramanmaras-havuz_hikayesi_4

Kendisi de o dönem okulda öğrenci olan 67 yaşındaki Mehmet Yıldız şöyle konuştu:

“Biz ilkokula başladığımız zaman Mustafa Öğretmenin farklı bir eğitim anlayışı vardı. O zaman çok disiplinli, kendine güvenen, öğrencilerini mutlaka yetiştirmeye çalışan bir öğretmendi. Buraya havuzu yapabilmek için, köyde bulanan çeşmenin bir bölümünü buraya aldı. O dönem öğretmenimizin ikiz çocukları oldu. Ardından bu havuza düşen kızı dünyaya geldi. O zaman belki 1 yaşına ya gelmişti, gelmemişti. Burada annesi ile birlikte oynuyorlarmış. Burası yazın güzel bir atmosferi vardı. Gülderen ismindeki kız burada havuzun kenarında otururken, annesi eve çay yapmaya gidiyor. Kız ise havuza yuvarlanıp düşüyor. Annesi geliyor ki kız yok. Havuzda boğuldu. Çocuk suya düştükten sonra, Mustafa öğretmenin misafirleri bizim evde kaldılar. Öğretmen, haberleri izlemek istedi. Hanımı da; ‘Bizim kızımız boğuldu, sen neden haber izlemek istiyorsun’ dedi. Mustafa öğretmen de; ‘Onun acısını ben içimde yaşıyorum. Beni senin kadar düşünmüyor muyum? Ne yapayım? Burada toplum var, insanlar var. Onlara karşı saygımızı göstermek zorundayız’ demişti.”

kahramanmaras-havuz_hikayesi_5

kahramanmaras-havuz_hikayesi_6