Kanal Maraş, Kahramanmaraş'taki Doktor, Diyaliz, Eczane ve ilaç üçgenin de yaşananları gündeme taşıdı. Olayla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Detaylar Haberimiz de...

Yaklaşık 3 yıl önce Kanal Maraş haber sitesinde de yayınlanan diyaliz yolsuzluğu haberi sonrası ve Sağlık Dünyası Derneği ne de gelen hasta şikayetleri neticesinde dernek başkanı Hanifi Çöplü tarafından da ara ara şikayet edilen sorunlara savcılık el attı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Arif Şen vefat etti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Arif Şen vefat etti

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla emniyet teşkilatının ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı müfettişin yapmış olduğu inceleme neticesinde Kahramanmaraş'ta tedavi merkezi olan Özel FMC Diyaliz Merkezi hakkında soruşturmalar tamamlandı.

Devletin sağlık alanında özellikle diyaliz hizmetleri bünyesinde hastaların kullanacağı ilaçlar ve tedavi masraflarında hiçbir kesinti yapmadan her ay ilgililere ödediği bilinmektedir.

Ancak Kahramanmaraş'ta bu özel merkezde tedavi gören hastaları aracı olarak kullanarak birçok usulsüz iş ve işlemler yapıldığı ortaya çıktı.

Müfettiş Raporunun ''sonuç bölümünde'' şu ifadelere yer verildiği görüldü.

MÜFETTİŞ RAPORU TAMAMLANDI

Müfettiş raporu tamamlandı. Raporda en dikkat çeken bölüm ise diyaliz tedavisi gören hastaların merkezde kullandığı ilaçları ve oradaki hekim tarafından kota uygulamasını delerek kendine yakın eczane tanıdıkları aracılığı ile gizli anlaşma yaparak haksız kazanç elde ettiği ve ayrıca tedavi gören hastaların toplu şekilde özel hastanede tedavi olmuş gibi göstermeleri olduğu ortaya çıktı.

BELİRLİ ECZANELERDEN İLAÇLAR ALINMIŞ 

Müfettiş raporunda en dikkat çeken bir husus ise şu şekilde ortaya çıkarılmış. Kahramanmaraş'ta hemodiyaliz tedavisi gören hastalar tanzim edilerek ''parikalsitol'' etken maddesi içeren ilaçalrı içeren reçeteelrin, sıralı dağıtımı aşmak maksadı ile Diyaliz Merkezinde tanzim edilebilecek iken tanzim edilmeyip, Özel ..... hastanesinde tanzim edilmesi ve bu sayede ilaç alınacak eczaneyi Eczacılar Odasının belirlemesinin önüne geçilerek belirli eczanelerden temin edilmesi ve hastalara yüksek dozlarda ''parikalsitol'' etken maddeli ilaç içeren reçete tanzim edilmesi hususları ağırlıklı olarak ele alınmış olup, Müfettişlikçe yapılan inceleme ve yazışmalar, alınan ifade ve savunmalar, toplanan bilgi ve belgeelr birlikte değerlendirildiğinde;

TÜRK CEZA KANUNU KAPSAMINDA 

Kamuyu 796.388,81 TL zarara uğrattığı anlaşıldığından, Dr. İ.Ö.I hakkında Kamu Kurum ve Kuruluşlarının zararına 'Nitelikli Dolandırıcılık' kapsamında Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması ve yargı sürecinin takip edilmesine karar verildi. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU.

İlgili eczaneler ve ilgili hekim ile özel hastane hakkında Teftiş Kurulu Başkanlığı, rapor üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Olayla ilgili emniyet teşkilatının ve müfettişin yüzlerce hasta, yüzlerce dosya incelemesi yaparak 1 yıl gibi gizli soruşturma yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

İlerleyen günlerde emniyet raporu ile birlikte mahkeme sürecine başlandığında daha detaylı bilgileri aktaracağız.

DİYALİZ RAPORU