8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle CHP Kahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Naile İşlek il başkanlığında ilçe kadın kolları ve partili kadınlarla birlikte basın toplantısı düzenleyerek, hem iktidara seslendi hem de kadının toplumsal alanda yaşadığı sıkıntıları tekrar gözler önüne serdi.

CHP’li İşlek açıklamasında, kadının üretim alanındaki yerinin insanlık tarihi kadar eski olduğunun vurgusunu yaparak, “Yeryüzünde emekçi olmayan kadın yoktur. Kadınların üretim hayatı içinde yer almaları insanlık tarihi kadar eskidir. 19. yüzyılda sanayi devrimi ile birlikte, yeni ve ucuz işgücüne ihtiyaç duyulmuş ve böylece kadınlar ilk kez ücret karşılığı çalışmaya başlamıştır. O günlerden bu yana kadınlar, kadının insan hakları için, eşit işe eşit ücret almak için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmek için grevlerle, direnişlerle haksızlığa ve ayrımcılığa karşı mücadele veriyorlar.” ifadelerini kullandı. 

“497 KADININ ÖLÜMÜ İLE TESELLİ OLUNMASINA İSYAN EDİYORUZ”

Açıklamasında Türkiye’de 2021 yılında 497 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken CHP’li İşlek, mevcut yasaların yeteri kadar uygulanmadığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz.  Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor.  Erdoğan, ısrarlı takibin suç olacağını açıkladı; ‘Cezası da 6 ay ile 2 yıl arasında olacak’ dedi. Oysaki Türk Ceza Kanunu’nun 96. maddesi ısrarlı takibi de kapsayan sistematik şiddet türleri için 2 ile 5 yıl arasında ceza öngörüyor. O halde ceza artışı yok, indirimi var! Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz. Yasalara dokunma, uygula!”

“TÜRKİYE’NİN EN İŞSİZ KESİMİ GENÇ KADINLAR”

Kadın istihdamının toplumda yeteri düzeyde olmadığını dile getiren İşlek, “Bir diğer hayati sorunumuz da işsizlik. Peki, ülkemiz kadın istihdamında nerede? Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer alıyor. Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeğe kıyasla daha düşük ücret alıyor. TÜİK’e göre bile kadınlarla erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 15,6. DİSK-AR’ın raporuna göre bu fark yüzde 20.7. Kadınların sendikalaşma oranı ise sadece yüzde 10.” şeklinde konuştu

Öztunç, Pazarcık’ın 4 Mahallesini Ankara gündemine taşıdı: Kahramanmaraş’ımıza yakışmamaktadır Öztunç, Pazarcık’ın 4 Mahallesini Ankara gündemine taşıdı: Kahramanmaraş’ımıza yakışmamaktadır

“GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM’DE KADINA YÖNELİK POLİTİKALAR VAR”

CHP’li İşlek açıklamasının son kısmında, geçtiğimiz günlerde partisinin yer aldığı 6 siyasi parti liderinin imzaladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakatına değinerek, “İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız.Altı liderin imzaladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakatında, kadın istihdamıyla ilgili de önemli politikalar var. Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız. Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak.” diyerek sözlerini noktaladı.