Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden flaş bir uyarı geldi.

Bölge genelinin çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Akşam saatlerinden itibaren Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde genellikle kuvvetli ve çok kuvvetli, Adana çevreleri, Mersin'in doğusu ile Hatay'ın kıyı kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklenen yağışların 1200 m üzeri yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli ve doğulu yönlerden, bölgenin kuzey ve doğusunda , güney ve doğulu yönlerden orta kuvvette yer yer kuvvetli esmesi beklenmektedir.

UYARILAR
Denizlere Ait Meteorolojik Uyarı !! Doğu Akdeniz’in güney ve batısında doğu ve güneydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, bugün akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği beklenmektedir.
Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların; bugün akşam saatlerinden itibaren Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde genellikle kuvvetli ve çok kuvvetli (40-75 kg/m2), Adana çevreleri, Mersin'in doğusu (Akdeniz, Tarsus, Çamlıyayla, Toroslar) ile Hatay'ın kıyı kesimlerinde (İskenderun, Payas, Samandağ, Yayladağı, Erzin, Belen, Arsuz, Defne, Dörtyol) çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Yağışların 1200 m üzeri yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Bugün rüzgarın da etkisini arttırarak bölge genelinde güney yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Meydana gelebilecek; sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı ile kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.