Türk milletinin türlü zorluklarla karşılaşmasına rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiği kurtuluş mücadelesinin son ayağı olan 30 Ağustos Bayramı'nın 100'üncü yıldönümü nedeniyle Kahramanmaraş'taki ilk tören Atatürk Meydanı'nda gerçekleştirildi.

26 Temmuz 1922'de başlayan ve 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 100. yılında Kahramanmaraş'ta anma töreni gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş'ta trafodan çıktı, gören uzaylı sandı! Kahramanmaraş'ta trafodan çıktı, gören uzaylı sandı!

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, 2'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün sırasıyla Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene katılanlar daha sonra Şeyh Adil Mezarlığı'ndaki şehitliğe geçerek şehitlerin mezarlarını ziyaret edip karanfil bıraktı. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, makamında tebrikleri kabul ettikten sonra 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, valilik önündeki programla devam etti. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, 2'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör programa katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Yüzbaşı Kadir Er bir konuşma yaparak 30 Ağustos'un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temellerinin atıldığı tarih olduğunu söyledi.

GÖSTERİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Daha sonra folklor ekibi halk oyunları gösterisi yaptı. Program, İl Jandarma Komutanlığı komando birliği gösteriyle son buldu. Komandoların gösterileri, törene katılanlardan büyük alkış aldı.

KANAL MARAŞ ARACILIĞIYLA KUTLADILAR

Törenin ardından ise AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu Kanal Maraş aracılığıyla herkesin bayramını kutladı.