Kahramanmaraş'ta yaşayan, Uğur Karaaslan (26), küçüklüğünden beri süren güvercin sevgisiyle dikkat çekiyor.

Meteoroloji'den Kahramanmaraş dahil onlarca ile uyarı: Şiddetli geliyor Meteoroloji'den Kahramanmaraş dahil onlarca ile uyarı: Şiddetli geliyor

Kuş besleme alışkanlığının yoğun olduğu ülkemizde güvercin yetiştiriciliği de yaygınlaşıyor. Güvercin sevdalılarının yoğun olduğu kentlerden biri de Kahramanmaraş.

Kahramanmaraş'ta da bir çok kişi boş vakitlerin güvercin bakıcılığı ile geçiriyor. Güvercin beslemek onlar için hem bir uğraş hem de keyif verici. Özellikle de taklacı güvercinler keyiflerine keyif katıyor.

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde çevresinden öğrenen filo güvercini yetiştirme hevesini sürdüren 26 yaşındaki Uğur Karaaslan, evinin teras katına yaptığı kümeste güvercinlerine gözü gibi bakıyor.

Küçükken çevresinden öğrendiği güvercin yetiştirme tekniklerini bu yaşına kadar sürdüren Karaaslan, filo güvercinlerinin özelliklerini anlattı.

Bu işi para kazanmak için yapmadığını belirten Karaaslan, “Ben bunu hobi olarak yapıyorum. Parasını düşünen bu işi yapmasın” dedi.

Uğur Karaaslan, güvercinlerin kendisi için ne anlama geldiğini de şöyle ifade ediyor:

"Kendimi bildim bile bu hobi olarak bu işi sürdürüyorum. Küçüklükten bu yana besleriz, her şeyi büyüklerimizin yanında gördük. Onlar devam edince biz de devam ettik. Çatıya kendi yuvamızı yaptık. Kuş yakaladığım zaman mutlu oluyorum. Tutuyoruz. Arkadaşlılarımızın kuşunu tutuyoruz. Onlar bizlerle uğraşıyor, biz onlarla uğraşıyoruz. Kendi aramızda keyif yaşıyoruz. 200'e yakın bende güvercin var. Damdaki abimizin neredeyse 600'e yakın güvercini var. Bunu doktoru, hakimi, savcısı ve milletvekili de besler. İşimiz bittikten sonra gelir kuşlarımızı yemlerinz böyle bir merakımız var"