Geçtiğimiz gün, Resmi Gazete'de yayımlanmış olan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Yönetim Kurulu'na çeşitli atamalar yapılmıştı.

TRT'ye ataması yapılan birkaç isimden biri de Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan olmuştu. Kaplan, TRT'nin yönetimine atanmasıyla bir hayli tepki toplamıştı.

Atama kararı sonrası sosyal medya üzerinden Kaplan'a yönelik zehir zemberek paylaşımlar yapılmaya devam ediliyor...

Bu atama kararına Kahramanmaraşlılar büyük tepki gösterirken, kimileri TRT'yi televizyonlarından silme kararı aldı.

Bilindiği üzere Hilal Kaplan'ın geçmiş yıllara yapmış olduğu ve çok konuşulan eski paylaşımlarını da tekrar gündeme getiren Kahramanmaraşlı vatandaşların TRT'den ayrılmaya yönelik isteği hakkında bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor.

Muhalefete ekranlarını kapatan ve önceki gün yapılan atamalarla yeniden gündeme gelen TRT'nin eli, yıllardır vatandaşın cebinden çıkmıyor. 

Öğretmenlerden, siyasetçiye, gazetecilerden, muhtarlara kadar oluşan Kahramanmaraşlılar, Hilal Kaplan'ın TRT'ye atanmasına tepki gösterip TRT'yi televizyonlarının listesinden silerek tepkilerini dile getiriyorlar.

HABİBE ÖÇAL, RAMAZAN GÜRBAK'IN YORUMUNU SİLDİ

Serintepe Mahalle Muhtarı ve Onikişubat Muhtarlar Dernek Başkanı Ramazan Gürbak AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal'ın Meclisde çekildiği ve kendi sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafın altına yaptığı yorumda; ''Sayın Vekilim sizin Cumhurbaşkanımızla yakınlığınız var ben biliyorum. Sizi çok önemser hele helede kitaptan sonra meclisimizin en gözde vekilisiniz. Tebrik ederim. Bir ricam olacaktı, Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etseniz #HilalKaplan varya Fetöcü, pkk lı, bayrak düşmanı olan onu #TRT deki görevinden el çektirse bir zahmet. Sayın Cumhurbaşkanımız sizi dinler. Bi zahmet söyleseniz'' yazması ve bu yorumu gece Habibe Öçal'ın silmesi kamuoyunda; ''Habibe Öçal'da, Hilal Kaplan'ın TRT'ye atanmasına ses çıkarmıyor, demek ki atanmasını istiyor. Hani pkk ile ilgili kitap yazmakla övünüyordu ne oldu? Hilal Kaplan'ın TRT'deki görevini içine sindirecek demek ki?'' diye konuşulduğu öne sürülüyor.

Eğitimci Yazar Ali Çam ise; ''Türk Bayrağının adının değiştirilmesini tartışmalıyız, Selahattin Demirtaş'ın dediği gibi Türk bayrağını yerine Devlet Bayrağı diyebiliriz'' diyen Hilal Kaplan, ''bizim vergilerimizle yayın hayatını sürdüren TRT'deki görevinden alınıncaya kadar televizyonumda 1 numarada yer alan TRT'yi sildim. TRT'nin yerine Çiftci TV'yi getirdim.'' diyerek tepkisini dile getirdi.

Kahramanmaraş'ın yakından tanıdığı bir isim olan Siyasetçi ve işadamı Salman Özdoğan ise; ''Osman Öçalanla röportaj yapılan TRT'ye Hilal Kaplan'ında yönetici yapılmasını normal karşılamak lazım...'' diyerek tepkisini dile getirirken ''Devlete seri katil diyen, pkk propagandası yapan Hilal Kaplan TRT'ye yönetici atanmış!.. Bayrak inmesin Ezan dinmesin'' yazarak ve sonuna emoji koyup kızgınlığını belirtmesi gözlerden kaçmadı.

Gazeteci yazar Veli Karalar Zaimoğlu ise; ''Cidden, neden Hilal Kaplan gibi tartışmalı bir isim TRT'ye yönetici olarak atanır?'' tepkisini kısa ve öz olarak yazıp paylaştı. 

HİLAL KAPLAN GÖREVİNDEN EL ÇEKTİRELECEK Mİ?

Öte yandan bazı iddia sahipleri Hilal Kaplanın trt ye yönetici olarak atanmasının altında yatan gerçek nedenin ise; Prof.Dr. Melih Bulu'nun Bogaziçi Üniversitesi Rektörlüğünden alınmasının kamuoyu gündeminde tartışılmasının istenmeyeceği görüşlerini ileri sürüyorlar. Bu iddia sahipleri kamuoyundan yükselen tepkinin ardından, Hilal Kaplan'ın da önümüzdeki günlerde TRT'de ki görevinden alınacağını da öne sürüyorlar. Bakalım tüm Türkiye'deki Hilal Kaplan'ın TRT'ye atanmasının tepkileri karşısında görevinden el çektirilip çektirilmeyeceği kamuoyunda merak ediliyor.