Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde sanayide esnaflık yapan Şevket Kardeş, kurduğu sistem ile yetiştirdiği büyükbaş hayvanların gübresinden gaz elde ediyor.

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Elmalar Mahallesi'nde sanayide esnaflık yapan Şevket Kardeş, mutfak tüpü giderlerinin artması nedeniyle ağılının arka bölümüne hayvan gübresinden biyogaz üreten bir sistem kurdu. Kurduğu sistemde fermantasyon tankına su ve hayvan gübresi ekleyen Kardeş, oluşan basınç sonucu gübreden gaz elde etti.

Ürettiği gazı kompresör yardımıyla ve borularla mutfağına ulaştıran Kardeş, set üstü ocağını biyogazla çalışır duruma getirdi.

Kardeş, Kanal Maraş'a yaptığı açıklamada, mutfak tüpü masraflarının ev bütçelerinde sıkıntı yarattığını söyledi.

Kahramanmaraş depreme hazırlanıyor Kahramanmaraş depreme hazırlanıyor

Kurduğu sistemle ev bütçesine ev bütçesine katkı sağladığını ifade eden Öztürk, "Düşük gelirli insanlarız, bu sistem bize ilaç gibi geldi. Bu sistemi bütün çiftçi kardeşlerime öneriyorum, mahallemizde ham madde potansiyeli çok. Buradaki mahalle, Kahramanmaraş'ın tümünü mutfak gazını karşılar o yüzden devlet yetkilileden destek bekliyorum. İlk denememiz başarılı oldu. Bu sitemi biraz daha büyütürsem evi ısıtmayı düşünüyorum" dedi.

Şevket Kardeş'in eşi Aynur Kardeş ise bu sistemin çok iyi geldiğini ve komşularının beğendini dile getirip kendilerinin yapmak istediklerini söyledi.