Yargıdan Hanefi Öksüz'ün şirketine yürütmeyi durdurma kararı!

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlık kırsal Orhanlı Mahallesi’nde açılmak istenen jeotermal kuyular, jeotermal enerji santrali (JES), güneş enerji santrali (GES) ve rüzgar enerji santrali (RES) projelerine ilişkin köylünün itirazını dikkate alan İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yargıdan Hanefi Öksüz'ün şirketine yürütmeyi durdurma kararı!

Hanefi Öksüz ve ailesine ait olan Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş. adlı firma, Seferihisar’ın Orhanlı Mahallesi’nin Gökçam Mevkii’nde 12 jeotermal kuyu açıp, JES, GES ve RES projeleri yürütmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Projelere bakanlıktan ‘Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı çıktı. Ancak, organik tarımın yoğun olduğu bölgede yapılmak istenen bu faaliyet, Orhanlı köylüsü ve çevrecilerin yoğun tepkisini çekti.

ANKA’nın aktardığına göre avukatlar Şehrazat Mercan, Karya Mercan ve Cem Altıparmak öncülüğünde bir araya gelen 99 köylü, projelere ilişkin verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali için İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

İTİRAZ YOLU DA KAPALI
Mahkeme, 48 ayda tamamlanması planlanan ve 300 milyon TL’ye mal olacağı açıklanan proje için verilen kararı iptal etti. Oybirliğiyle alınan kararla firma için itiraz yolu da kapatıldı.

Tesislerin bölgede ‘telafisi güç zararlar doğuracağı’ vurgulanan mahkemenin kararında şu ifadelere yer verildi:

“Yüzey ve yeraltı sularıyla tarımsal ürünlerin ve toprakların kirletilme potansiyeli olduğu, sondaj alanının yerinin doğru olmadığı, alternatif alan araştırması yapılmadığı, gürültü yönünden parsele en yakın yerleşim alanına yasal sınırın üzerinde etkisi olacağı, sondaj kuyularının yerleşim yerlerine yakın olması nedeniyle ağır metallerin ve çıkan gazların çevreye ve halk sağlığına zararlarının tam olarak değerlendirilmediği ve sondaj çalışmalarında kullanılan atık çamurun toplanacağı sızdırmaz havuzların yetersiz kalacağı, jeofizik çalışmaların yetersiz olduğu sonucuna varıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık görülmemiştir.

Sondaj kuyusu açmak suretiyle yapılan arama faaliyetinin ÇED Yönetmeliği kapsamı dışında yapılmasının mümkün olmadığı sonucuna varıldığından, dava konusu ÇED Yönetmeliği kapsam dışı kararında bu bakımdan da hukuka uyarlık bulunmamıştır. Diğer taraftan dava konusu işlemin niteliği ve çevreye etkileri dikkate alındığında telafisi güç zararların doğumuna yol açabileceği açıktır.”

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maraslioglu
Maraslioglu - 3 ay Önce

İnsan Allahtan korkar bu kadar doga katliami yapilmazki...ondan sonra musilaj ouyor...Sukur ki Yanlus hesap bagdattan doner...

Seferihisarlı
Seferihisarlı - 3 ay Önce

Allah gözünü doyursun Seferihisar Türkiye'nin en Gözde tatil beldesi yediğin yetmedi sıra buraya mübarek geldi çok şükür yargı gereken cevabı verdi

cemal arıkan
cemal arıkan - 3 ay Önce

egede KARADENİZDE HERYERDE VATANDAŞ İSYAN EDİYOR BİR BİZİZM MARAŞ TA VATANDAŞ OLARAK BİZ KOYUN GİBİYİZ...KILILIDA 1.SINIF TARIM ARAZİSİNİ ÖLDÜRDÜ...KASKİDEN DAHA FAZLA YERALTI SUYUNU ÇEKİP BOYAHANELERDE KULLANIYOR...BU KADAR VİCDANSIZLIK OLMAZ...AMA MARAŞA MÜSTEHAK ....BİZE MÜSTEHAK....

AHMET AŞIK
AHMET AŞIK - 3 ay Önce

HANİFİ ABİ MEMLEKETİMİZE NİYE YATIRIM YAPMIYORSUN BU YATIRIMLARI ŞEHRİMİZE BEKLERİZ.
SANA SÖZ VERİYORUZ MAHKEMEYE GTİTMEYİZ GENÇLERİMİZİN İŞE İHTİYACI VAR.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.