Unutulan değerimiz: Hopur içmesi

Kahramanmaraş'ta yeraltı kaynaklarından doğal yolla gelen ve şifalı olduğuna inanılmasından dolayı yoğun ilgi gören 'hopur içmesi', yıllardır kaderine terk edilmiş halde bekliyor.

Yer altından fışkırarak gelen ve gencinden yaşlısına kadar birçok insanın uğrak yeri olan Hopur İçme Suyu, Sindirimi kolaylaştırıcı, taş dökücü v.b. özellikleri olduğu düşünülüyor.

Atıl bir şekilde kalan su her ne kadar insanların yoğun ilgisini görse de kaderine terk edilmiş durumda.

Şifa kaynağı suyun boşa aktığı ve (basür, böbrek taşı) çok iyi geldiği ancak yetkililerin ilgisizliği nedeniyle günden güne yok olduğunun görüldüğü kaydedildi.

VATANDAŞLARDAN ÇAĞRI
Bu güzelliklerin yok olmaması için yetkililerin harekete geçmesini isteyen vatandaşlar, "Buranın hem korunması hem de ekonomik bir gelir kaynağına dönüştürülmesi için yetkililerden destek bekliyoruz" dediler.

Mustafa Karaaslan ise ''Çocukluğumda buraya rahmetli nenemin beni getirdiğini hatırlıyorum. İstasyondan trene biner hopur içmesinde inerdik. Buranın tekrar tesisler yapılarak hizmete açılması sağlandığında istasyondan buraya konulacak tren ile hem nostalji hem de Kahramanmaraş'ın bir değeri, güzelliği ortaya çıkacağına inanıyorum. Umarım yetkililer bir an önce bu değerlerin ortaya çıkması için gereğini yaparlar.'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2020, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.