Ünal Ateş'ten yaylım ateşi: Size bir hafta süre?

Kahramanmaraş'ın en önemli simgelerinden biri olan Tarihi Maraş Kale’nin restorasyonunun bitmesine rağmen neden vatandaşların hizmetine açılmaması merak konusu oldu. CHP Onikişubat İlçe başkanı ise tepkisini dile getirdi.

Kahramanmaraş'ın en önemli tarihi mekanlarından olan Kahramanmaraş Kalesi uzun süredir ziyaretçi kabul etmiyor. Kahramanmaraşlı vatandaşlar ve turistler kalenin neden ziyaretçi kabul etmediğini merak ederken, yetkililerden konuyla ilgili açıklama bekliyor.

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal ateş ise basın mensuplarıyla Kahramanmaraş Kalesi kapısının önünde bir araya gelerek bu konunun bir önce çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. 

İlçe başkanı Ateş, "Kendilerine 1 hafta süre veriyorum, eğer o süre içerisinde açılmazsa kapıyı kırıp içeriye gireceğiz" dedi.

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ateş, konuşmasına şu şekilde devam etti;

"Kahramanmaraş Kalemiz yaklaşık 3 yıldan beri kapalı, tadilat yapıldığı söyleniyor. Fakat burada hepinizin de gördüğü gibi bir tabelamız var, tadilatı yaptıran Anıtlar Yüksek Kurulu yapan yüklenici firmanın ismi burada yazıyor.  İşin başlangıç tarihi 20.01.2017 bitiş tarihi tam bir yıl olmuş bugün. Yani bir yıl önce buranın tadilatının bitirilmiş olması ve bu Kale'nin bitirilmiş olup hizmete açılması gerekmekteydi. Bir yıldan beri burası kapalı. Defalarca kez basında yer almasına rağmen bu kentin yetkililerinin, milletvekillerinin, yöneticilerinin bu konuyla ilgili dikkati çekilmelerine rağmen yetkililerden bir tek ses ve seda çıkmıyor, konuyla ilgili bir tek açıklama gelmiyor. Gördüğünüz gibi Kale'nin kapısı kapalı, kilitli. Kale'nin kapısı niye kilitli olur, Kale niye demir parmaklıklarla kapatılır. Burda bir inşaat çalışması varsa bu halktan niye gizlenir. Eğer emniyet için bunu aldıklarını söylüyorlarsa, buraya bir kapı koyarlar, buraya bir kulübe koyarlar bekçi oturur. Gelmek isteyene der ki "Burası inşaat sahası, buraya giremezsiniz." Eğer kapı kapalı ve anahtarlar da kimde olduğu belli değil bir kilitle kaleye çıkış tamamen kapatılmışsa bunun içinde bir bit yeniği var demektir.

"EĞER SAKLANACAK VE GİZLENECEK BİR İŞLEM YOKSA BU KAPI DERHAL AÇILMALIDIR"

Kahramanmaraş Kalesi'ni gezmeye gelen turistler, çevre illerden insanlar, Kale'yi merak eden insanlar buraya geldiklerinde bu demir parmaklıklarla karşılaşmak durumunda kalıyor. Biz bu Kale'nin içerisine bugün gireceğiz arkadaşlar. Ben CHP Kahramanmaraş Onikişubat ilçe başkanı olarak, bir muhalefet partisinin ilçe başkanı olarak orada ne yapılıyor görmek istiyorum. Belediye Meclis üyelerimiz buradalar. Bizle bu Kale'deki çalışmaları görmek istiyoruz. Neyin saklandığını, neyin gizlendiğini görmek istiyoruz. Eğer saklanacak ve gizlenecek bir işlem yoksa bu kapı derhal açılmalıdır. Buradan başta iktidar milletvekilleri olmak üzere Kahramanmaraş'ın yöneticilerine ve özellikle de Anıtlar Yüksek Kurulu'na ve Kültür Müdürlüğü'ne çağrıda bulunuyorum. Bu konu ile ilgili derhal halkı aydınlatacak bir açıklama yapın. Eğer bu konu ile ilgili halkı aydınlatacak bir açıklama yapmaz iseniz zan altında kalırsınız.

"AÇIKLAMA YAPMAZLAR İSE BU KAPIYI KIRIP İÇERİ GİRECEĞİZ"

Öncelikle yetkililerden bir açıklama bekliyorum. Eğer bir hafta içerisinde Kale ile ilgili insanları ve bizi tatmin edecek bir açıklama yapılmaz ise tüm vatandaşları alır gelir bu kapının önüne yığarım. Bu kapıyı da kırar o Kale'nin içerisine girerim. Bir hafta yetkililere, bu kentin seçilmişlerine, bu kenti idare edenlerine mühlet veriyorum. Bir hafta içerisinde bizi, basını, kamuoyunu, halkı; aydınlatacak, tatmin edecek bir açıklama yapmazlar ise bu kapıyı kırıp içeri gireceğiz ve orada neler olup bittiğine bakacağız."

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 18:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 1 yıl Önce

bu sehir cok kibar insanlar yetirtirmiş biraz geniş saygılı olabilsek kaleyi hallettiler

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.