Teras Tesisleri hakkında Büyükşehir'den açıklama!

Kahramanmaraş gündemine bomba gibi düşen Teras Tesisleri'nin tahliyesi edilmesi hakkında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nden yazılı açıklama geldi.

Teras Tesisleri hakkında Büyükşehir'den açıklama!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin Teras Tesisleri hakkındaki yazılı açıklaması şu şekilde: 

Kahramanmaraş Kamuoyunda 'Seyir Terası' olarak bilinen mekanın Tahliyesi konusunda yanıltıcı mahiyette yapılan spekülatif haber ve yorumlar sebebiyle kamuoyuna doğru bilgilendirmek adına açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

  • Teras Kafe olarak bilinen 52 ha yerin, Orman İdaresi ile 2005 yılında yapılan protokol gereği mülkiyet kullanım hakkı Belediyeye verilmiştir.
  • Söz konusu yer 2008 yılında "Yap-İşlet-Devret" yöntemiyle GÜÇADO Doğa Dinlenme Tesisleri'ne 8 yıllığına kiraya verilmiş, kira sözleşmesinde müstecirin "yapacağı", "işleteceği" ve "devredeceği" hususlar ve süre açıkça belirtilmiştir.
  • Müstecire Büyükşehir Belediyesi tarafından 28.11.2016 ve 17.01.2017 tarihlerinde kira süresinin 2017 yılında sona ereceği ve sürenin ihale yapılmaksızın uzatılamayacağı bildirilmiştir.
  • Müstecir kira süresi sonucunda yeri terk ve tahliye etmeyerek işgalci durumuna düşmüş ve bu yere ait 1.065.282 TL ecri misil borcunu da ödememiştir.
  • 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 75'inci maddesine göre Onikişubat Kaymakamlığından işgalin sonlandırılması talebimiz üzerine Kaymakamlıkça tahliye kararı verilmiş, müstecirin tahliye işlemine karşı yürütmeyi durdurma talebi mahkemece reddedilmiştir.
  • Bunun üzerine Kaymakamlığın 04.03.2020 tarihli yazısında tahliyenin 25.03.2020 tarihinde gerçekleştirileceği hususu Belediyemize ve müstecire bildirilmiş ve aynı gün fuzuli işgal sonlandırılmıştır.

Coronavirüsle mücadele kapsamında 'İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında' Cumhurbaşkanlığı Kararı işgal ve tahliye işlemlerini kapsamamaktadır. Yukarıda açıklandığı gibi konu 2017 yılından bu yana devam eden bir işgalin, kamu menfaati doğrutusunda kanuna ve hukuki süreçlere uygun sonlandırılmasından ibaretti. 

Kamuoyunun bilgisine sunulur...

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.