Nesli tükenen Türk semenderi Kahramanmaraş'ta ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesi'nde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan sarı benekli semender ya da Türk semenderi olarak adlandırılan Salamandra Infraimmaculata bulundu.

Nesli tükenen Türk semenderi Kahramanmaraş'ta ortaya çıktı
banner150

Kahramanmaraş Andırın İlçesi Yeni Mahallesi'nde Hasan Yaycıoğlu adlı vatandaş, bahçesinde sarı benekli bir canlının otlar arasında hareket ettiğini gördü.

Kertenkeleye benzettiği sürüngeç hayvanın yere giden Yaycıoğlu, daha önce görmediği renklerde olduğunu fark etti. Cep telefonu kamerasıyla çektiği sürüngeni internette aratan Yaycıoğlu, nesli tükenmekte olan ve nadir görülen Türk semenderi olduğunu anladı.

Hasan Yaycıoğlu yaptığı açıklamada "Eve girerken bahçede ağır bir şekilde hareket eden bir şey gördüm. Yakından bakıp üzerindeki benekleri görünce internette yaptığım araştırmada bunun nesli tükenmekte olan sarı benekli Türk semenderi olduğunu anladım. Hemen cep telefonu ile fotoğraf ve görüntüsünü çektim. Ender rastlanan bu hayvan  çok ilgimi çekti,  daha sonra ağır hareketlerle ilerleyerek bahçemdeki otların arasına girerek gözden kayboldu" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 13:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akif Aydfemir
Akif Aydfemir - 1 ay Önce

Aynı semender Göksun'da Fındık Köyünde gördüm, dikkatli araştırma ile bulunabilecek bir tür.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.