Mehmet Bağrıaçık'tan şok sözler!

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal ve İmran Kılıç, CHP'li Ali Öztunç'un babasının cenazesinde çekilen ve sosyal medyada tartışmalara konu olan 'namaz kılma' ile ilgili siyaset ve spor camiasının yakından tanıdığı Mehmet Bağrıaçık açıklama yaptı.

Mehmet Bağrıaçık'tan şok sözler!

CHP Milletvekili Ali Öztunç'un babası merhum Nasır Öztürk'ün caneze töreninde çekilen ve sosyal medyada eleştiri konusu olan fotoğrafı nedeniyle Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal ve İmran Kılıç'a tepkiler dinmiyor.

Son olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla dikkatleri üzerine çeken Kahramanmaraş'ın yakından tanıdığı spor, siyaset ve iş dünyasının yakından tanıdığı isim Mehmet Bağrıaçık, ''Bu iki kişi tekrar aday olsun, oyumu MHP ye hatta HDP ye veririm AK Partiye vermem'' dedi.

Bağrıaçık'ın yaptığı paylaşım şu şekilde:

"Biri Müftü Emeklisi Digeri de Tessettürden yüzünü bile tanıyamayacağın bir kadın..
İkisi de AK Parti K.Maras Milletvekili..
Mekan CHP Milletvekili babasınin Cenaze namazı..
Şekilsel Müslüman kadin,Müftü Emeklisinin kolunda Cenaze namazınin en ön safında..
Milletvekili olunca dini inançlar mı değişti Yoksa Protokol esasları mı.
Ulan bunu bir CHP li yapsa neler, neler demezlerdi.
Not:Belediye seçiminde CHP li vekil Mahkemeye vermesin diye yapılan yağcılığin resmi gibi geldi bana...
Bu iki kişi tekrar aday olsun, oyumu MHP ye hatta HDP ye veririm AK Partiye vermem.."

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal ise eleştirilere şöyle cevap verdi

Aziz hemşehrilerimize arz olunur;

01.01.2020 günü CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un babasının cenaze namazında ön saflarda erkekler arasında saf tutup namaz kılmamızın sosyal medyada bazı kimselerce eleştiri konusu edilmesine üzülerek şahit oldum.

Cenaze namazının ve cenaze namazındaki saf düzeninin dini geleneğimizdeki yerini biliyorum ve her daim bu geleneğe uygun olarak saf tuttum.

Ancak, Nasır Öztunç’un cenaze namazında merhumun mezhebi kimliğinden ve ani gelişen ortamdan dolayı farklı yorumlara yol açabileceği sebebiyle bulunduğum yeri terk etmedim.

Bu davranışımın özellikle Kahramanmaraş’ımızda Alevi-Sünni kardeşliğinin pekişmesi adına daha doğru bir tutum olacağını düşündüm.

Takdir edileceği üzere burada esas olan cenaze namazına iştirak etmek ve namazın eda edilmiş olmasıdır. Amacım, mevcut geleneğe aykırı yeni bir anlayış ve tartışma durumu oluşturmak asla değildir.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın internet sitesinde yer alan hükme göre; “Kadınların erkekler arasında cenaze namazı kılmış olmaları bu namazın geçerliliğini etkilemez. Çünkü cenaze namazı rükûsu ve secdesi olan tam bir namaz olarak değerlendirilmemiştir.”

Ülkemizin ve kahraman şehrimizin yaşadığı acı tecrübelere dayanarak bizim asıl görevimiz ayrıştırıcı olmayarak, kardeşliğimizi muhkem kılmaktır.

Bu nedenle, konu hakkında sosyal medyada ve diğer mecralarda yapılan olumsuz yorumları iyi niyetle izah etmek mümkün değildir.

Ayrıca geleneğimize göre merhum bir kimsenin cenazesinin bu tür tartışmalara konu edilmesi de cenazenin ve ölümün mehabetine aykırıdır.

Tekrardan merhum Nasır Öztunç’a Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum.

Kardeşliğimiz baki olsun…

Habibe ÖÇAL

Kahramanmaraş Milletvekili

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 12:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan hüseyin
Hasan hüseyin - 2 yıl Önce

Her ne olursa olsun.bir hata da yapsa niyetlerini okuyamayız..bu bir.. Sayın Ali oztuncun alevi inancına sahip olması sebebi ile sayın mv llerinin böyle bir nezaket gösterip cenaze merasimine katılmaları geçmişte maraş olayları sebebi ile zaten sabıka almış olan bu şehirin her türlü inanca sahip olan çeşitliliğe karşı da gösterilmiş bir nezakettir.olayı bu şekilde yorumlarsak eğer sayın mv llerimiz birçok sözde vatanseverlerden daha hayırlı ve yararlı bir iş yapmıştır.özellikle son zamanlarda milletçe hangi inanca sahip olursak olalım birbirimize karşı daha hoşgörülü ve saygılı olmalıyız..böyle dar görüşlü ve saygısız açıklamaları da gazete olarak köşelerinizde yer bile vermeyin...
Şu usluba bir bak.ayıp.oy vermezsen verme..

maraşlı
maraşlı - 2 yıl Önce

bunu chp yapsa ne olurdu acaba

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.