Maraşlı kalaycıların sıcak ve oruçla imtihanı

Kahramanmaraş’ta kalaycılık mesleğini yapan ustalar, sıcak havanın yanında ocaktaki ateşte eklenince 80-90 derece sıcakta oruç tutuyor. 50 yıllık kalaycı ustası Mustafa Arıkmert, sıcakta çalışmanın faziletinin daha çok olduğunu söyledi. Kalay ayrıca işinin bakıra olan rağbetin artması ile canlandığını söyledi.

Maraşlı kalaycıların sıcak ve oruçla imtihanı
banner150

Ramazan ve yaz sıcaklarının gelmesiyle beraber kalaycı ustaları, yaz aylarının kavurucu sıcaklarında oruç tutarak kalay yapmaya devam ediyor. Kahramanmaraş’ta kalaycılık mesleğini icra eden zanaatkarlar, sıcak havaların işlerini daha da zorlaştırdığını ifade etti. Sıcakların yanına bir de ocaktaki ateş eklenince ortalama 80-90 derece altında oruç tutan kalaycılar, çalışma şartlarının zorluğunu dile getirdi.

Kalaycı ustaları 80-90 derecede oruç tuttuklarını belirterek, ekmeklerini bu işten çıkardıklarını ve çalışmak zorunda olduklarını belirtti. Kalaycı ustası Mustafa Arıkmert, 80-90 derecede oruç tuttuklarını belirterek, "55 yıldan beri bu işi yapıyorum. Dışarıda 38derece sıcaklık var, bu sıcaklığa ocaktaki ateşte eklenince 100 dereceye yakın oluyor. Bu sıcakta oruç tutuyorum, zor oluyor ama çalışmadan da olmaz ekmeğimiz bu işten çıkıyor" dedi.

Arıkmert, bakıra olan rağbetin son yıllarda arttığını özellikle lokanta ve pastanelerinde eskisi gibi tekrar bakıra dönmesi ile işlerinin çok yoğun geçtiğini söyledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.