LPG'li araçların bakımını ihmal etmeyin

Son 10 yıldır kullanılan ve standartlara uygun kullanıldığında hiçbir sorun yaşanmayan LPG’nin püf kullanım kurallarını

LPG'li araçların bakımını ihmal etmeyin
banner150

Konu hakkında bir açıklama yapan sanayi esnaflarından Yavuz Tozan, İnsanlar LPG dönüşüm sistemleri kattırırken TSE standardı bulunan, işini layıkı ile yapan firmalara taktırması gerektiğini söyledi.

Tozan şöyle konuştu: “Aksi takdirde herhangi bir problem yaşadığında başvurduğu mecrilerden hiçbir sonuç alamayacaktır. Sonuçta korsan olduğu için o mecrilerin onlara bir yaptırımı olmayacaktır. Bunun dışında TSE belgesi olmayan firmalar,  bu işin nasıl yapıldığını veya neleri kontrol ederekten işi bitirdikten sonra nerelerde ne gibi konular yapması gerektiğini bilmeyerek, sürücülerin aracına iyilik yapmaktan çok kötülük yapmaktadır. Yaz aylarında kullanıcıların yapması gereken araçlarının benzin ve LPG bakımlarını zamanında işini bilen ustalara yaptırması, gaz kaçak kontrollerini, filtre temizliğini dört dörtlük yapılması gerekmektedir. Kışın da aynı şekilde olması  gerekir. Biz bunu periyodik bakım adlandırıyoruz. Mevcut bakımlarını her 6 ayda bir ya da her 10 bin KM’de bir yaptırmaları gerekmektedir. LPG dönüşümü yapılmış araçların her 10 yılda bir LPG tanklarını değiştirmeleri gerekmektedir. Bu yönetmelik, TSE’nin tüm Türkiye’de uyguladığı bir yönetmeliktir. Aksi takdirde metalin aşınmış olacağından dolayı LPG tanklarının yarılmasına sebep olabilir. Bunun dışında LPG’li araç kullanıcıları araçlarında bir problem yaşadıklarında; altlarını bir yere vurmaları, ufakta olsa kaza yapmaları durumunda muhakkak en yakın yetkili LPG servisine gidip, yaptıkları hasar ile ilgili incelemelerde bulundurmaları lazım” 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.