Kahramanmaraş'ta, Ramazan bayramında hava kaç derece olacak ?

Ramazan ayı bitiyorken Kahramanmaraş'ta havalar nasıl olacak? Ramazan bayramında hava kaç derece olacak? Ramazan bayramında tatile gidenlerin özellikle merak ettiği hava durumu için ne ön görülüyor? Kahramanmaraş'ta artan sıcaklıklar devam edecek mi? Sıcak havalarda ne yapmak gerekir? Hava durumu ve sıcaklıklardan korunma yolları haberimizde.

Kahramanmaraş'ta, Ramazan bayramında hava kaç derece olacak ?
banner150

Ramazan bayramına günler kala tatil planları yapanlar için en merak edilen konu havaların nasıl olacağı. Özellikle tatil planlayanlar bayramda yağış olup olmadığını merak ediyorlar.

Ramazan ayına serin giren ama her geçen gün sıcaklıkları artan Kahramanmaraş için meteoroloji nasıl bir tahmin yürütüyor?

Genel olarak artış yaşayan Kahramanmaraş'ın her bölgesinde haziran sonunda, Ramazan Bayramı'nda sıcaklıkların tahmini :

Bayramda ise beklenen herhangi bir soğuk hava olmadığını, sıcaklıkların yaklaşık olarak 35 ve 40 dereceler arasında olması bekleniyor. Yine de bayram yaklaştığında hava durumunda bir değişiklik olması durumunda meteoroloji açıklamada bulunacak.

SICAK HAVALARDA NE YAPMAK GEREKİYOR

Sıcak havalarla beraber kişilerin güneşe çıkması,az su tüketimi,kronik rahatsızlıklar zarar verici olabilir. Sıcak havalarda nasıl korunmalı, sıcak havalarda ne yapmalı.Sıcak havalarda başlıca  sorun güneş çarpması. Güneş çarpması için meteorolojinin yaptığı uyarılar şöyle:

GÜNEŞ ÇARPMASI NEDİR?

Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir.

Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 1100-1500 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir.

GÜNEŞ ÇARPMASI BELİRTİLERİ

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.

Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.

Kalp atışları düzensizdir.

Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

GÜNEŞ ÇARPMASINDAN NASIL KORUNMALI?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.

Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.

İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.

İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.