Kahramanmaraş’ta hurda sektöründen ekonomiye dev katkı

Türkiye´de görünmeyen bir servet değerinde olan hurdadan ekonomiye Kahramanmaraş’ta yıllık 820 bin ton kağıt, 35 bin ton plastik, 67 bin ton metal ve 12 bin ton da cam hurdası kazandırılıyor. 

Türkiye´de görünmeyen bir servet değerinde olan hurdadan ekonomiye Kahramanmaraş’ta yıllık 820 bin ton kağıt, 35 bin ton plastik, 67 bin ton metal ve 12 bin ton da cam hurdası kazandırılıyor. 

MOBİL ATIK GETİRME MERKEZLERİ OLUŞTURULDU 

Sanayi şehri Kahramanmaraş’ta hurda malzemelerin toplanması ve geri dönüşümü dev bir sektörü oluşturuyor. Küçük sanayi sitesi ve fabrikalarla birlikte yüzlerce işyerinde, kağıt, demir, madeni metal, plastik, kağıt ve şişeler toplanıyor. Buradan hurda dolu onlarca araba her gün depolara giderek ayrıştırılıyor. Geri dönüşümden elde edilen ürünleri kullanarak Avrupa ülkelerinden Ortadoğu ve Rusya´ya kadar ihracat da yapan Kahramanmaraşlı hurdacılar, ciddi katma değer sağlıyor, bu alanda 50 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Depolarda kağıt ayrı, şişe ayrı, plastikler ayrıştırılarak geri dönüşüme dev katkı sağlanıyor. İşlenen hurdalar kentte yeniden ekonomiye kazandırılıyor, işlenmeyenler ise çevre illerdeki tesislere gönderiliyor. Kentte yer alan 2 adet dev kağıt fabrikasının yanı sıra 10 tane lisanslı firma ve yaklaşık 1000 kişilik bir toplayıcı da günün her dakikasında hurda topluyorlar. 

Geri dönüşüm projesine Dulkadiroğlu Belediyesi de ciddi anlamda destek sunuyor. Her mahalleye onlarca mobil atık getirme merkezleri oluşturuldu, merkezlerde toplanan malzemeler özel sektöre devrediyor. Geri dönüşüme katkı sunan vatandaşlar, alışveriş kartlarından halk ekmekten ücretsiz yararlanma imkanına kavuşurken, öğrencilere de kırtasiye malzemesi ve ağaçlandırma projesine katkı sunmaları için çam tohumu hediye ediliyor. 

Plastik şişelerden araba lastiklerine, kırık cam parçalarından kullanılamayacak metal parçalarına, kağıttan cam şişelere kadar, kullanım potansiyelini yitirmiş olan tüm maddeler, araçlarla ofislere taşınıyor.

Maraşlı hurdacılar, geri dönüşümle ekonomiye katkı sağlamayı, hammaddelerin azalması karşısında doğal kaynakların tükenmesini önleyerek, kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyorlar. 

Ambalaj Atıkları Yetkili Firma Temsilcisi Ömer Özkan: ''Buralarda ambalaj atıkları uygulama yönetmeliği uyarınca ambalaj atıklarını toplayıp tesisimize kabul edip tesisimizde işlediğimiz ürünleri işleyip diğerlerini sınıflarına göre ayırıp ekonomimize geri kazandırmak üzere ilgili yerlere sevki ile uğraşıyoruz. Bu günlerde de hükumetimizi sıfır atık projesine çok ciddi manada destek veriyor. Tabi ekonomiye kazandırılması için bunlar çok önemli şeyler. Avrupa’da bu oran % 60-70 oranlarda geri dönüşümler ekonomiye kazandırılıyor. Bu oran Türkiye’de % 25-30’larda fakat bundan sonra hızlıca bunlar artacak. Yani işim ekonomik boyutu bir yana hem doğa yönünden hem çevresel faktörler yönünden hem istihdam yönünden çok ciddi katkıları var yani biz kendi tesis bünyemizde şuanda 15’ in üzerinde personel, 7-8 tane araçla bu işi yapıyoruz ama bizim yan toplayıcılar dediğimiz, bize ürün sağlayan yaklaşık binin üzerinde toplayıcı var. Kahramanmaraş’ta çok ciddi miktarda bu geri dönüşümler şuanda toplanıyor, işleniyor. 10’un üzerinde lisanslı firma var. Biz de bunlardan bir tanesiyiz. Ciddi manada Büyükşehir Belediyesinin çöp atık tesisine giden çöplerin içerisinde geri dönüşüm malzeme oranı çok düşmüş durumda. Yani % 1’ler civarında. Diğerlerinin tamamı bizim gibi ayrıştırma tesislerine toplanıyor, ayrıştırılıyor, tekrar ekonomiye kazandırılıyor. Geçmişte çok ciddi manada bunlar doğaya gidiyordu. Biz şuanda ambalaj atıkları başta olmak üzere atıkları alıp kabul ediyoruz firmamıza. Bunlar kağıt, her türlü metal atıklar, plastik atıklar, cam atıklar, tekstil atıkları..Bunların tamamını topluyoruz. 8 tane bizim farklı noktalarda lisansımız var. Kompozitler, ahşap atıklar mesela, bunların hepsini işliyoruz, ayrıştırıyoruz ve değerlendiriyoruz'' diye konuştu. 

KANAL MARAŞ/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 14:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Timur Ürkmez
Timur Ürkmez - 1 yıl Önce

Helal olsun...

SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.