banner232

Kahramanmaraş'ta barajda sular çekildi, ilginç kalıntılar ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ta Menzelet Barajı kuraklık alarmı veriyor. Baraj suları çekilirken, sular altında kalan köyün ilginç kalıntıları ortaya çıktı

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesine bağlı Şadalak mahallesinde, Menzelet Barajının sularının çekilmesiyle ilginç kalıntılar meydana çıktı.

1895 yılında kurulan Şadalak yerleşkesi, 1985 yılında Menzelet Barajının yapılmasıyla kamulaştırma sahasında kaldı. Köyün tamamı Menzelet üzerindeki baraj havzasında kalınca o dönemde alınan kamulaştırma kararının ardından zorunlu olarak boşaltıldı ve iskana tabi tutuldu.

Ortaya çıkan göç sonunda, köyde yaşayanlar bölgeyi terk etti. Köylerinden ayrılan vatandaşların ev ve arazileri, donatılar barajın suları altında kaldı. Barajın bölgede faaliyete geçmesiyle, bundan 35 yıl önce sular altında kalan değirmen, köy yerleşim yeri, mezarlar ve meydan çeşmesi, şimdi suların çekilmesiyle tekrar gün yüzüne çıktılar.

KALINTILAR ORTAYA ÇIKTI
Şimdi de yağışların azlığı ve yaşanan kuraklık sonrası baraj göleti içinde yer alan köy ve köydeki kalıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Ev, duvar ve çeşitli taş yapılardan oluşan ören yerleri, meydan çeşmeleri, o tarihte kullanılan tarihi köprü, mezarlık gibi kalıntılar drone ile görüntülendi. Barajın sularının çekilmesiyle köydeki kalıntıların ortaya çıkmasından sonra, ören yerlerini merak eden yaşlı kuşak ve onların torunları bölgeye gelerek hayretlerini ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 12:07
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.